Поврзи се со нас

Вести

Екологија: Пензионираната професорка Јованка со лекција за сите гостиварци

Објавено

на

 

Професорка во пензија и еко-клубот од гостиварската гимназија ни донесуваат една позитивна приказна која вреди да се сподели со јавноста и да и` се посвети внимание. Во потрага по добар пример за развиена еколошка свест и грижа за животната средина, еко-клубот стигна кај блокот станбени објекти на ул„Илинденска“ каде гостиварката Јованка Јовановиќ создала и одржува градина пред еден од влезовите на зградата во која живее.

„Посебно сум почестена што овие млади луѓе ја забележале градината која ја работам околу 26 години. Среќна сум што ова е позитивен пример во нашиот град кој не е толку многу загаден, но сепак не се одржува хигиената и зеленилото колку што треба. За мене е задоволство да работам во градината. Тука садам секакви цвеќиња зависно од сезоната, дрвца, одржувам убава жива ограда. Би им порачала на сите граѓани кој колку може да придонесе за повеќе зеленило и почиста околина.“, вели Јованка.

Еко-клубот на гимназијалците има симболично име „Светот што чека да се роди“. Учениците со својот ментор сакаат да испратат порака за поголема грижа за животната средина од секој поединец. “За жал еколошката свест на нашите граѓани е поразителна, едноставно се фрла ѓубре насекаде и воопшто никој не се чувствува одговорен за тоа. Токму затоа го оформивме еко-клубот, да ја подигнеме свеста за поздрава животна средина“, рече професорката ментор, Валентина Штерјоска.

Средношколецот Виктор Ангелкоски, објасни дека и преку самото име на еко-клубот испраќаат порака дека сакаат, бараат и ќе се заложат за подобар свет во кој ќе има поголема свест за важноста од чиста животна средина. Неговиот другар од клубот Филип Срезоски посочи дека на Гостивар му се потребни што повеќе позитивни примери како градината што ја посетивме заедно.

Љубовта кон екологијата и природата за професорката во пензија Јованка биле доволна причина да започне да се грижи за заедничката градина пред зградата. Таа со младите го сподели своето мислење дека кога нешто се сака, може да се најде време да се сработи.“Кога е во прашање мојата градина, јас секогаш наоѓам време. Живеам на вториот кат и ако од прозор видам дека нешто не е во ред, ведаш се симнувам и си поработувам, со љубов, со мерак. Тоа ме релаксира и ме исполнува“, вели вредната гостиварка.

Градината што ја чува и одржува пензионираната професорка дава поука дека со малку труд и дел од слободното време, секој може да придонесе за почиста и поздрава животна средина.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 5 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 5 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 8 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 9 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 10 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 11 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 12 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 13 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 14 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена