Поврзи се со нас

Гостивар

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Објавено

на

Општина Гостивар и Хуманитарното здружение на граѓани „Д-р Трајче Нешковски“ потпишаа меморандум за соработка со заедничка цел подобрување на условите за децата со попреченост. Со документот, двете страни се обврзаа на подигнување на свеста и обезбедување на поддршка за интеграција на овие деца во образованието и општеството во средни училишта на територијата на општината.

„Приоритетна цел на оваа соработка е осигурување на образовни и лични асистенти за децата со попреченост во средните училишта. Ова ќе се оствари преку мапирање на бројот на деца кои имаат потреба од оваа поддршка и објава на јавен повик за ангажирање на асистенти за тековната учебна година 2023/2024. Оваа иницијатива цели и да ја засили социјалната кохезија, прифаќањето на различностите и инклузијата на сите деца и лица со попреченост во општеството. Целта е не само подобрување на условите за учење на децата, туку и нивното прифаќање од страна на заедницата, соучениците и професорите.“, информираа од Здружението.

Активностите, меѓу другото предвидуваат: панел дискусија со експерти за развивање на свеста на родителите/ старателите на деца со попреченост за важноста тие да ги пријават до надлежните институции (училиштата) своите деца дека имаат потреба од образовен и личен асистент, давање континуирана поддршка на родителите/старателите на деца со попреченост, но и на самите деца во процесот на нивна инклузија во општеството, распишување на јавен повик до родителите/старателите на деца со попреченост, во училиштата да пријават дека имаат дете со попреченост на кое му треба образовен и личен асистент, заради подобра интеграција во образовниот процес, распишување јавен оглас за ангажирање на образовни и лични асистенти за децата- ученици во средните училишта, во период за учебната 2023/2024 година.

Јавниот повик до родителите/старателите на деца со попреченост и јавениот оглас за ангажирање на образовни и лични асистенти за децата- ученици во средните училишта ќе се објави во средината на декември, проектот е предвидено да стартува со почеток на второто полугодие од учебната 2023/2024 година..

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена