Поврзи се со нас

Македонија

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Македонија

Објавено

на

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во 11.57 часот во реонот на албанскиот град Елбасан, кој во земјава бил почувствуван со послаб интензитет од жителите на Преспа, Охрид, Струга и Дебар.

Како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при скопскиот Природно-математички факултет, епицентарот на земјотресот бил на 130 километри југозападно од Скопје во епицентралното подрачје на Елбасан со интензитет од 3 до 4 степени според Европската макросеизмичка скала.

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, потресот бил на длабочина од два километри под површината на земјата, со епицентар на 23 километри источно од Елбасан и 10 километри јужно-југоисточно од градот Либражд.

Албанските медиуми, пак јавија дека земјотресот бил со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала на длабочина од 10 километри и со епицентар на 39 километри од Тирана, во реонот на Елбасан.

Потресот бил почувствуван во повеќе градови во Албанија, на потегот од Корча до Тирана. Нема извештаи за предизвикани штети.

Во првите денови на минатиот месец во Албанија беа регистрирани серија земјотреси со епицентар во реонот на Клос, при што беа оштетени неколку згради.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 53 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 8 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 20 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 21 час

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена