Поврзи се со нас

Занимливости

Зошто киваме?

Објавено

на

  Причините за кивање можат да бидат многу различни, но механизмот на секое кивање е приближно ист. Кивањето е рефлекс. Спротивно на очекувањата, центарот на тој рефлекс не е во носот. Наместо тоа, кивањето е грч на грлото (конусни цевки во задниот дел на устата, поврзани и со хранопроводот и со носниот канал) и градите.

  Сè се случува на следниов начин: нервните клетки во носната слузница се иритирани и испраќаат импулси до продолжената медула, делот од мозокот што се наоѓа веднаш над ‘рбетниот мозок и контролира неволни дејства како што е дишењето (неволни дејства се оние кои лицето не мисли односно тие се случуваат сами по себе).

  Потоа, издолжениот мозок испраќа сигнали со голема брзина до пекторалните мускули, што ги грчи и притиска белите дробови. Како резултат на тоа, мускулите на фаринксот се затвораат брзо, што спречува поголемиот дел од воздухот што е исфрлен од белите дробови да влезе во устата. Воздухот оди директно низ носот, и тоа се нарекува кивање.

  Иако е можно, со одреден напор, делумно да престанете да кивате, тоа не треба да се прави. Имено, воздухот што излегува од носот при кивање во млаз може да достигне брзина од 160 километри на час. Затоа, цврсто затворање на устата, стискање на носот или прекинување на дишењето за време на кивање може да создаде голем притисок во носот и грлото. Овој притисок може да ги турне бактериите од носот во синусите, шуплините во коските на лицето, обложени со слуз, па дури и во ушите. Ова може да доведе до многу силна инфекција.

  Носот е прочистувач на воздух што го користи нашето тело. Кога влегува во носот, воздухот се загрева, навлажнува и се чисти од честички и бактерии, така што стигнува до белите дробови што е можно посвежо, топло и влажно.

  Понекогаш, сепак, се случува носот, кој се чисти, да биде преплавен, како, на пример, кога ветрот дува облак прашина во лицето. Нервните завршетоци се иритирани и честичките од прашина се исфрлаат од ноздрите со кивање.

  Исто така, едно лице кива за да се ослободи од бактериите и вирусите кога тие премногу се размножуваат во носот, како на пример кога има настинка. Кивањето е само уште еден начин на кој телото се обидува да се ослободи од несаканите материи со помош на експлозија на воздух што го чисти носот.

  Кивањето е често важен дел од алергиска реакција. На пример, многу луѓе киваат за време на поленската сезона кога поленот од амброзија лета низ воздухот и влегува во носот. Конечно, изненадувачки голем број луѓе почнуваат да киваат, понекогаш насилно, во моментот кога излегуваат надвор со многу силна сончева светлина, особено во лето.

  Се претпоставува дека кивањето е реакција на назалните клетки на ултравиолетово зрачење што содржи сончева светлина. Така, кога таа првпат ќе дојде во контакт со лицето, носот на човекот се скокотка и тој почнува да кива.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 1 час

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 3 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 6 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 7 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 8 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 11 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 12 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 13 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 14 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!