Поврзи се со нас

Занимливости

Зошто во Унгарија не се наздравува со чаша?

Објавено

на

Иако во голем дел од светот чукнувањето со чаши за здравица се смета за нормален чин – тоа не е случај во Унгарија. Таму тој потег често се смета за непочитување. Наздравување се случува кога за тоа има посебна причина, во чест на одредена личност или едноставно – како израз на добро расположение. Меѓутоа, во Унгарија овој гест се поврзува, пред сѐ – со преданието што раскажува за 1849 година, кога Унгарците ја изгубиле битката за независност, па австриските власти егзекутирале 13 унгарски војници.

Приказната натаму раскажува за австриските генерали кои славеле со наздравување со пијалак и потчукнување со чаши по погубувањето. Поразени и тажни, Унгарците тогаш се заколнале дека нема да креваат чаши за време на здравица и оти таа заклетва ќе трае 150 години… Тој век и пол одамна помина, но навиката остана.

Сепак, ова правило, се чини, не важи за оние кои ја посетуваат Унгарија. Заблуда е, сепак, дека денес тамошните жители ќе ве гледаат „попреку“ и со презир ако наздравите со пиво како турист во Унгарија. Овој вид наздравување, по сѐ, изгледа оти е „забрането“ само за Унгарците.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена