Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Звуци при спиење може да помогнат во заборавањето лоши спомени

Објавено

на

Слушањето звуци при спиење, на луѓето може да им помогне да заборават одредени спомени, посочува ново истражување на Универзитетот на Јорк во Велика Британија.

Научниците велат дека методот би можел да се развие во техника во борбата против трауматичните спомени. А, и претходни истражувања покажаа дека репродукцијата на звучни сигнали за време на спиењето може да се користи за зајакнување одредени спомени. Научниците, сепак, сметаат дека ова истражување е прво што обезбеди цврсти докази дека овој начин може да се користи и обратно – да ги натера луѓето да заборават несакани спомени.

– Иако сè уште е во рана експериментална фаза, резултатите од нашата студија ја зголемуваат можноста дека можеме да ја зголемиме или намалиме способноста за потсетување на конкретни спомени со свирење звучни сигнали кога поединецот спие. Луѓето кои доживеале траума може да страдаат од широк спектар вознемирувачки симптоми поради сеќавањата на тие настани. Иако сè уште е далеку, нашето откритие можеби би можело да го отвори патот за нови техники за ослабување на тие сеќавања кои би можеле да се користат заедно со постоечките терапии, појасни раководителот на истражувањето, д-р Бардур Јенсен, докторанд на Катедрата за психологија на Универзитетот.

Коавторот на научниот труд, д-р Ајдан Хорнер вели оти врската меѓу спиењето и помнењето е фасцинантна.

– Знаеме дека спиењето е клучно за обработка на податоците што се помнат, а нашите сеќавања обично се подобри по одредено време во спиење. Точните механизми „во играта“ остануваат нејасни, но за време на спиењето, се чини, важните врски се зајакнуваат, а неважните се отфрлаат… Истражувањето ја отвора можноста за манипулирање со тој процес – за да може сонот да се искористи за ослабување на болните спомени, изјави Хорнер.

Следните чекори за научниот тим се оние за утврдување – како овие аудитивни знаци предизвикуваат заборавање? Потоа, се очекуваат и одговори за „вклучување“ и „исклучување“ на тој ефект во мозокот и можно искористување во лекувањето траума во вистински случаи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 2 минути

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 59 минути

Во Гостивар приведувања заради семејно насилство и марихуана

Гостиварпред 2 часа

Околу 160 возачи во Гостивар казнети лани оти не пропуштале пешаци

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода маж, за еден месец извршил 5 кражби во куќи во Гостивар

Вестипред 6 часа

Астероид синоќа мина близу Земјата

Македонијапред 7 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 18 часа

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Занимливостипред 19 часа

Јадрото на Земјата речиси и не се врти

Гостиварпред 21 час

„Ласкарци“ – Тензично на рочиштето за супервештачење, дофрлања и приговори

Македонијапред 22 часа

Најавена реконструкција на сите споменици од НОБ

Македонијапред 23 часа

ДСР со реакција: Дали некој од Владата го посетил претепаниот Ром, Ерсој?

Македонијапред 1 ден

Алијансата за Албанците утре ќе го формира тимот за преговори за влез во Владата

Занимливостипред 5 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 1 недела

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 7 часа

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Што, како, каде?!пред 2 недели

Супер акција во продавниците на FLAIR во Гостивар и Тетово – „Плати 2 Земи 3“

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 1 недела

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 1 недела

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 2 недели

Апсење ноќеска во Гостивар, пронајдени 20 пакувања хероин и кокаин

Гостиварпред 2 недели

Повреден малолетник со остар предмет во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена