fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

500 активно заразени со корона во Гостивар, 33 нови потврдени случаи

Објавено

на

Според последните статистики од Министерството за здравство, во регионот што ги опфаќа општините Гостивар, Маврово Ростуше и Врапчиште, вкупниот број на активно заразени со коронавирус изнесува 500. Во денешниот извештај потврдени се 33 нови случаи, еден починат пациент и 27 оздравени.
Во продолжение целосниот извештај на МЗ.
Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 земјава, по региони во:
-Скопје 458
-Битола 96
-Куманово 82
-Прилеп 54
-Велес 47
-Тетово 44
-Кавадарци 36
-Гостивар 33
-Штип 32
-Кочани 28
-Кичево 27
-Охрид 25
-Струмица 22
-Валандово 18
-Неготино и Гевгелија по 17
-Струга 15
-Радовиш 13
-Ресен 10
-Берово и Пробиштип по 7
-Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Виница по 6
-Демир Капија, Демир Хисар и Кратово по 3
-Крушево, Богданци и Пехчево по 2
-Македонска Каменица и Дојран по 1
Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60г, 65г , 66г, 66г, 69г, 73г ,74г, 77г 78г, 78г, 79г и 82г), по 3 лица од Битола (60г, 66г и 79г) и Охрид (58г, 66г и 77г), по 2 починати лица од Куманово ( 59г и 75г) и Тетово (54г и 68г) и по едно лице од Прилеп (86г), Велес (56г), Гостивар (76г), Струмица (73г) и Кичево (63г).
Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти од:
-Скопје 574
-Куманово 69
-Велес 67
-Битола 64
-Прилеп 60
-Тетово 45
-Кавадарци 38
-Штип 35
-Струмица 30
-Гостивар 27
-Кочани 16
-Неготино и Гевгелија по 15
-Радовиш 12
-Ресен 11
-Кичево и Пробиштип по 10
-Крива Паланка и Виница по 8
-Берово 7
-Демир Капија 6
-Дебар и Валандово по 4
-Свети Николе 3
-Охрид, Делчево, Богданци, Демир Хисар, Пехчево и Дојран по 2
-Кратово и Македонски Брод по 1

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!