fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Аерозагадување: Државна помош за еколошки системи за греење во градинки, школи, болници…

Објавено

на

Владата објави јавен повик за реализација на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2020 година, преку која ќе се обезбеди помош за општините за замена на нееколошките системи за греење во градинки, училишта, здравствени установи и административни објекти.

 Право на учество имаат општините со високо ниво на аерозагадување, односно висока концентрација на РМ10 и РМ2.5, согласно податоците од мерните станици на Државниот автоматски мониторинг систем, и оние кои мерни станици.

Во повикот е наведено дека доделувањето на опремата ќе биде согласно изготвена ранг листа од страна на Комисија за евалуација, но не повеќе од 100.000 евра во денарска противвредност, по општина корисник.

Општините може да се пријават најдоцна до 28 јануари.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!