Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Ахмети од митингот во Врапчиште: Зелената агенда е важна колку и знамето

Објавено

на

Демократската Унија за Интеграција вчеравечер во Врапчиште, го претстави кандидатот за градоначалник Неби Реџепи и листата на кандидати за советници за оваа општина.

Претседателот на ДУИ Ахмети пред присутните нагласи дека за да ја водат земјата треба силен кадар и специјализирани во различни области, а ДУИ тоа ги има.

„Сите сме тука заедно за да ја потврдиме силната поддршка што кандидатот Неби Реџепи ќе ја има за да ја води општината во следните четири години. Ова е инвестицијата што ДУИ ја има направено бидејќи зад Небиу има силни кадри во многу области како што се финансии, економија, животна средина, со меѓународни настапи бидејќи има и такви кои мислат дека секој може да ја води владата, но не е лесно да се води општина и држава, без специјалисти и обучени луѓе. Тука, покрај Полошкото поле како богатство што го имаме, го изгласавме законот за прогласување на Шар како Национален парк, овде е иднината,  овде се нафтените бунари и Шар планина немa замена бидејќи ја имаме како подарок од Бога, ние мора да ja чуваме, развиеме. Зелената агенда е исто толку национална колку и националните прашања што ги решивме досега. Зелената агенда е исто толку важна колку и националното знаме и знамето“, нагласи Ахмети.

Кандидатот за градоначалник Неби Реџепи пред присутните рече дека неговата програма не е само ветување, туку целосна одговорност што му е дадена.

„Во овој предизборен период, добро ќе направите да ги анализирате сите програми на политичките партии што се натпреваруваат со нас и потоа одлучете кој заслужува да ја води нашата општина во следниот мандат. Вечерва пред вас со одговорноста што ми е дадена ги откривам концептот и програмата за четири години. Имаме обврска да ги создадеме и подобриме основните услови за живот за сите граѓани “, рече Реџепи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 40 минути

Тинејџерка од горнореканско село пријавена за исчезната

Гостиварпред 2 часа

Настан во Гостивар „Дарувај љубов, за да добиеш љубов“ за децата и лицата со попреченост

Македонијапред 2 часа

Поевтинуваат бензините

Гостиварпред 3 часа

Приведен гостиварец за издржување на затворска казна

Вестипред 3 часа

Kремљ: Ограничувањето на цената на руската нафта нема да влијае на офанзивата на Москва во Украина

Гостиварпред 4 часа

Возило излетало од патот Гостивар-Кичево

Македонијапред 5 часа

Почна исплатата на социјалната помош за ноември

Деца Родителипред 5 часа

Родителите да ги учат децата на љубезност и сочувство

Македонијапред 6 часа

Закани за бомби во пет училишта во Кавадарци

Вестипред 7 часа

Стапуваат во сила ограничувања на цената на руската нафта и европското ембарго

Гостиварпред 8 часа

Облачно време и во текот на следните денови

Спортпред 18 часа

СП2022: „Петлите“ на „Гордиот Албион“ – „Лалињата“ на „Гаучосите“

Гостиварпред 21 час

Гостиварско-Син со агресија и закани кон својата мајка

Гостиварпред 1 недела

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 4 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Гостиварпред 4 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Украле „швајц“ апарат и го продале во отпад, приведени две лица во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

АА: Патот Маврово-Дебар, пат на смртта. Итно да се интервенира!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ahmeti nga tubimi në Vrapçisht: Agjenda e blertë është e rëndësishme aq sa edhe flamuri

Објавено

на

Bashkimi Demokratik për Integrim mbrëmë në Vrapçisht, e prezantoi kandidatin për kryetar Nebi Rexhepi dhe listën e kandidatëve për këshilltarë për këtë komunë.

Kryetari i BDI-së Ahmeti para të pranishmëve theksoi se për t’a drejtuar shtetin duhet kuadër i fortë dhe i specializuar në fusha të ndryshme, kurse BDI-ja i ka ato.

“Të gjithë jemi këtu së bashku që t’a vërtetojmë mbështetjen e fortë që kandidati Nebi Rexhepi do t’a ketë për t’a udhëhequr komunën në katër vitet e ardhshme. Ky është investimi që e ka bërë BDI-ja pasi pas Nenit ka kuadër të fortë në shumë fusha siç janë financat, ekonomia, mjedisi jetësor, me shfaqje ndërkombëtare pasi ka të tillë që mendojnë se çdokush mund t’a udhëheqë qeverinë, por nuk është lehtë të udhëhiqet komunë dhe shtet, pa specialistë dhe njerëz të trajnuar. Këtu, rreth fushës së Pollogut si pasuri që e kemi, e votuan ligjin për shpalljen e Sharing si park nacional, këtu është ardhmëria, këtu janë puset e naftës dhe Mali Sharr nuk ka zëvendësim pasi e keni si dhuratë nga Zoti, ne e kemi patjetër t’a ruajmë, t’a zhvillojmë. Agjenda e blertë është poashtu aq kombëtare sa edhe pyetjet kombëtare që i zgjodhëm deri tash. Agjenda e blertë është po aq e rëndësishme sa edhe flamuri kombëtar dhe flamuri.”, theksoi Ahmeti.

Kandidati për kryetar komune Nebi Rexhepi para të pranishmëve tha se programi i tij nuk është vetëm premtim, por përgjegjësi e plotë që i është dhënë.

“Në këtë periudhë parazgjedhore, do të bënit mirë t’i analizoni të gjitha programet politike e partive politike që garojnë me ne dhe pastaj vendosni kush meriton t’a udhëheqë komunën tonë në mandatin e ardhshëm. Sonte para jush me përgjegjësinë që më është dhënë i zbuloj konceptin dhe programin për katër vite. Kemi detyrim t’i krijojmë dhe ti përmirësojmë kushtet themelore për jetë për të gjithë qytetarët”, tha Rexhepi.

Популарно изминативе 100 дена