Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Ахмети од митингот во Врапчиште: Зелената агенда е важна колку и знамето

Објавено

на

Демократската Унија за Интеграција вчеравечер во Врапчиште, го претстави кандидатот за градоначалник Неби Реџепи и листата на кандидати за советници за оваа општина.

Претседателот на ДУИ Ахмети пред присутните нагласи дека за да ја водат земјата треба силен кадар и специјализирани во различни области, а ДУИ тоа ги има.

„Сите сме тука заедно за да ја потврдиме силната поддршка што кандидатот Неби Реџепи ќе ја има за да ја води општината во следните четири години. Ова е инвестицијата што ДУИ ја има направено бидејќи зад Небиу има силни кадри во многу области како што се финансии, економија, животна средина, со меѓународни настапи бидејќи има и такви кои мислат дека секој може да ја води владата, но не е лесно да се води општина и држава, без специјалисти и обучени луѓе. Тука, покрај Полошкото поле како богатство што го имаме, го изгласавме законот за прогласување на Шар како Национален парк, овде е иднината,  овде се нафтените бунари и Шар планина немa замена бидејќи ја имаме како подарок од Бога, ние мора да ja чуваме, развиеме. Зелената агенда е исто толку национална колку и националните прашања што ги решивме досега. Зелената агенда е исто толку важна колку и националното знаме и знамето“, нагласи Ахмети.

Кандидатот за градоначалник Неби Реџепи пред присутните рече дека неговата програма не е само ветување, туку целосна одговорност што му е дадена.

„Во овој предизборен период, добро ќе направите да ги анализирате сите програми на политичките партии што се натпреваруваат со нас и потоа одлучете кој заслужува да ја води нашата општина во следниот мандат. Вечерва пред вас со одговорноста што ми е дадена ги откривам концептот и програмата за четири години. Имаме обврска да ги создадеме и подобриме основните услови за живот за сите граѓани “, рече Реџепи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 6 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 12 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Ahmeti nga tubimi në Vrapçisht: Agjenda e blertë është e rëndësishme aq sa edhe flamuri

Објавено

на

Bashkimi Demokratik për Integrim mbrëmë në Vrapçisht, e prezantoi kandidatin për kryetar Nebi Rexhepi dhe listën e kandidatëve për këshilltarë për këtë komunë.

Kryetari i BDI-së Ahmeti para të pranishmëve theksoi se për t’a drejtuar shtetin duhet kuadër i fortë dhe i specializuar në fusha të ndryshme, kurse BDI-ja i ka ato.

“Të gjithë jemi këtu së bashku që t’a vërtetojmë mbështetjen e fortë që kandidati Nebi Rexhepi do t’a ketë për t’a udhëhequr komunën në katër vitet e ardhshme. Ky është investimi që e ka bërë BDI-ja pasi pas Nenit ka kuadër të fortë në shumë fusha siç janë financat, ekonomia, mjedisi jetësor, me shfaqje ndërkombëtare pasi ka të tillë që mendojnë se çdokush mund t’a udhëheqë qeverinë, por nuk është lehtë të udhëhiqet komunë dhe shtet, pa specialistë dhe njerëz të trajnuar. Këtu, rreth fushës së Pollogut si pasuri që e kemi, e votuan ligjin për shpalljen e Sharing si park nacional, këtu është ardhmëria, këtu janë puset e naftës dhe Mali Sharr nuk ka zëvendësim pasi e keni si dhuratë nga Zoti, ne e kemi patjetër t’a ruajmë, t’a zhvillojmë. Agjenda e blertë është poashtu aq kombëtare sa edhe pyetjet kombëtare që i zgjodhëm deri tash. Agjenda e blertë është po aq e rëndësishme sa edhe flamuri kombëtar dhe flamuri.”, theksoi Ahmeti.

Kandidati për kryetar komune Nebi Rexhepi para të pranishmëve tha se programi i tij nuk është vetëm premtim, por përgjegjësi e plotë që i është dhënë.

“Në këtë periudhë parazgjedhore, do të bënit mirë t’i analizoni të gjitha programet politike e partive politike që garojnë me ne dhe pastaj vendosni kush meriton t’a udhëheqë komunën tonë në mandatin e ardhshëm. Sonte para jush me përgjegjësinë që më është dhënë i zbuloj konceptin dhe programin për katër vite. Kemi detyrim t’i krijojmë dhe ti përmirësojmë kushtet themelore për jetë për të gjithë qytetarët”, tha Rexhepi.

Популарно изминативе 100 дена