Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Села од митингот во Градец: Заев во декември веќе нема да биде премиер

Објавено

на

Алијанса за Албанците/Алтернатива вчеравечер одржа предизборен митинг во селото Градец, на кој го претстави кандидатот за градоначалник, Исен Шабани и листата на советници за Општина Врапчиште.

Претседателот на партијата, Зијадин Села, како одговар на изјавата на Заев за партнерството меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците/Алтернатива, рече дека така зборува заради загриженост од пораз. „Ќе му покажеме добро на тој премиер кој дојде во име на желбата за правда во име на владеењето на правото и правната држава, во име на борбата против корупцијата. Во име на соборување на режимот, а го изгради истиот режим и уште полош. Го гледате овој премиер секоја вечер, не поминува недела кога не се обидува да прикрие некој скандал. Дали знаете што му е маката? Тој се грижи затоа што заедно со неговиот партнер Али ќе ги загубат овие локални избори од Струга до Липково, и во Скопје и секаде, а во декември повеќе нема да биде премиер бидејќи ќе има нова Влада, што ќе биде во рацете на албанските политички субјекти што се грижат за Албанците каде и да се“, изјави Села.

Актуелниот градоначалник и кандидат за втор мандат, Исен Шабани, рече дека работеле четири години и имаат што да презентираат пред граѓаните.

„ Другите ветуваа 20 години, а ништо не постигнаа. Ние не бараме мандат со сила, со државниот апарат, бараме мандат од народот, затоа што сме чисти и горди со реализирани проекти од над 2 милиони евра. Противниците претставуваат платформа што ни тие сами не ја разбираат.“, рече Шабани.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 48 минути

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 2 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 3 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 4 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Македонијапред 5 часа

Поради обилни врнежи од снег забрана за камиони и цистерни на патот Гостивар-Кичево

Вестипред 5 часа

Од денес почнува Божиќниот пост

видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гостин: Живка Матевска | ПЕНЗИОНЕРИ

Македонијапред 19 часа

Се поголем интерес кај македoнските граѓани за работа во Словенија

Гостиварпред 21 час

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Sela nga tubimi në Gradec: Zaevi në dhjetor nuk do të jetë më kryeministër

Објавено

на

Aleanca për Shqiptarët/Alternativa mbrëmë mbajti tubim parazgjedhor në fshatin Gradec, në të cilin e prezantoi kandidatin për kryetar, Isen Shabani dhe listën për këshilltarë për Komunën e Vrapçishtit.

Kryetari i partisë, Zijadin Sela, si përgjigje e deklaratës së Zaevit për partneritetin mes VMRO-DPMNE dhe Aleancës për Shqiptarët/Alternativës,, tha se ashtu flet për shkak të frikës nga humbja. “Do t’i tregojmë mirë atin kryeministri se kush erdhi në emrin e dëshirës për drejtësi, në emër të qeverisjes së të drejtës dhe shtetit të drejtë, në emër të betejës kundër korrupsionit. Në emër të shembjes së regjimit, kurse e ndërtoi të njëjtin regjim dhe nde më të keq. E shihni këtë kryeministër çdo mbrëmje, nuk kalon javë kur nuk mundohet që të mbuloj ndonjë skandal. A e dini se cili është halli i tij? Ai shqetësohet pasi bashkë me partnerin e tij Aliun do t’i humbin këto zgjedhje lokale nga Struga e deri në Likovë, edhe në Shkup dhe gjithkund, kurse në dhjetor nuk do të jetë më kryeministër pasi do të ketë Qeveri të re, që do të jetë në duartë e subjekteve politike shqiptare që kujdesen për Shqiptarët kudo që janë”, deklaroi Sela.

Kryetari aktual dhe kandidati për mandat të dytë, Isen Shabani, tha se kanë punuar katër vjet dhe kanë çfarë të prezantojnë para qytetarëve.

“Të tjerët premtoni 20 vite, kurse asgjë nuk arritën. Ne nuk kërkojmë mandat me forcë, me aparatin shtetëror, kërkojmë mandat nga populli, pasi jemi të pastër dhe krenar me projektet e realizuara prej mbi 2 milion euro. Kundërshtarët prezantojnë platformë që as vetë ato nuk e kuptojnë.”, tha Shabani.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена