Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Ајдучката трева – јунак од природата кој победува многу болести

Ајдучката трева која многу добро е позната помеѓу треварите и луѓето кои се занимаваат со алтернативен начин на лекување, е тревка која има огромно позитивно дејство врз здравјето на луѓето.

Цути од мај до јуни и се собираат цветовите и горниот дел од билката. Отсечените делови се врзуваат во китки и се сушат во проветрени места. Вака добиениот сув лек има ароматичен мирис и по малку горчлив и малку солен вкус. Сувата билка се пакува во вреќи од јута или во картонски кутии и се чува заштитена од светлост една и пол година.

Поради големото количество горчливи материи и етерично масло, ајдучката трева се вбројуваа во горчливите лекови. Се користи во облик на чај за подобрување на апетитот, при желудочни тегоби, надуеност и тешко варење. Надворешно ајдучката трева се употребува слично како камилицата, за испирање, како купка и за облоги. Поради огромното присуство на витамин Ц се дава при крвавење и хемороиди.

Консумирањето на чај од ајдучка трева помага за: јакнење на крвта и органите за варење, лечење на црниот дроб, панкреасот, слезината, жолчката, навалата на крв во главата, грчеви, грозница, тахикардија, болки во коските и грбот, нередовна менструација, крвави и затворени хемороиди, несоница, разни исипи и чирови.
Исто успешно се покажало и надворешното дејство од овој чај при лечење на испукани раце, рани на брадавиците на мајките што ги дојат своите деца и лечење на псоријаза. При псоријаза, покрај облоги, мора да се спроведе и чистење на крвта.
Ајдучката трева ги намалува и тегобите при гихт и ревматизам. Лековитите препарати од ајдучка трева, односно мешавината од чаеви, помагаат при гастритис, колитис, грчеви во желудникот и цревата. Калиумот кој го има во тревката ја потпомага работата на бубрезите и крвотокот, па така посредно дејствува на работата на срцето, а успешно се користи и кај женските болести.

При употреба на ајдучката трева треба да се знае дека може да предизвика алергија. Затоа луѓето што се чувствителни на неа треба да користат само млади, тукушто процветани билки, а чајот треба да го пијат во мали количества.

Виното од ајдучка трева за подобар стомак е само еден од многуте рецепти кои се прават од оваа тревка и кои во народната медицина до сега се имаат покажано како многу успешни лекови.

Ова е рецептот: истолчете добро 120 гр. цветови од ајдучка трева, ставете ги во шише со 1 и ½ литар суво бело вино и оставете ги затворени да отстојат 1 месец на темно место. Потоа исцедете ги.
Ова вино ја подобрува дигестијата, ги отстранува стомачните грчеви и надуеноста. Се зема како аперитив или дигестив по 15 мл.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!