fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Активно заразени со корона во Гостивар скоро 1.000 – во аптеките навалица за сумамед

Објавено

на

Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, бројот на активно заразени со коронавирус на гостиварското подрачје достигна 996. Секојдневно се регистрираат двоцифрени бројки на нови случаи.

Пандемијата донесе низа проблеми и предизвици во медицината и за лекарите. Како во однос на разграничување на симптомите, упатување за тестирање и други анализи, така и за определување на правилна терапија за секој пациент. Иако, најчесто за лекување на болни од ковид се користат антибиотиците сумамед и панцеф, медицинските лица велат дека не секој заразен има потреба од тие лекови. Во бројни случаи, самите пациенти инсистираат да им бидат препишани овие антибиотици. Низ аптеките во Гостивар изминатиот период има навалица за сумамед и панцеф. Фармацевтите кои ги исконтактиравме велат дека особено се бара сумамедот, а граѓани честопати сакаат и го купат на своја рака, без рецепт.

Лекарите предупредуваат дека земањето терапија своеволно може сериозно да го загрози здравјето и да го искомплицира текот на болеста. „Секој пациент има различни симптоми, тек на болеста, ризици и затоа никако не треба сами да се лечат. Задолжително да се обратат за медоцонска помош и да ги следат препораките и терапијата која ќе им биде дадена од докторот. Ако земаат лекови на своја рака, може да предизвикаат компликации“, велат лекарите.

На ниво на целата држава откако почна пандемијата, пораснат е бројот на издадени рецепти за сумамед за 57% и за панцеф за 17% во однос на лани.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!