fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Александар Костовски е нов играч на КК Гостивар

Објавено

на

Македонскиот репрезентативец Александар Костовски е најновото засилување на „бело-сините“. Триесетгодишниот кошаркар е класичен разигрувач, доаѓа од романското првенство, каде настапуваше за екипата на Питешти. Во две сезони во романското првенство, за 911 минути игра, постигна 406 поени, односно има просек од 12,3 поени за 26 минути по натпревар.

Активен член е на Македонската кошаркарска репрезентација, неговото искуство ќе биде од големо значење за тимот на Марјан Србиновски, како и предноста „домашен играч“ која според новите правила на МКФ, тројца домашни играчи на терен ќе овозможи дополнителни комбинации во ростерот на гостиварци.

Костовски е трето ново име во Гостивар, после ангажирањето на Џо Фурстингер и Мартин Шалев. За неговиот ангажман беа заинтересирани неколку екипи од регионов и блискиот исток. Во кариерата е одликуван со неколку спортски награди како најдобар млад играч 2006 и 2008, и најдобар домашен кошаркар во 2016 година.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!