fbpx
Поврзи се со нас

Спорт Македонија

Александар Тодоров нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Александар Тодоров и официјално е новиот селектор на машката сениорска репрезентација на Македонија.

На посебна прес конференција, денеска раководството на кошаркарската федерација го промовираше актуелниот тренерски предводник на Крајова, Александар Тодоров како десетти домашен селектор во историјата на македонската кошарка, а вкупно четиринаесетти откако се игра репрезентативна кошарка во нашата земја.

„Околу составот на репрезентацијата, лично сметам, и наидов на подршка за тоа, ова е еден момент во кој освен барањето за пласман на ЕП, треба да се изврши и едно подмладување на репрезентацијата. Особено затоа што имаме неколку генерации кои успешно се натпреваруваат на европските првенства. Подмладување на репрезентацијата кај сите вас, нормално и кај мене, звучи како некое алиби. Апсолутно не зборуваме за алиби туку зборуваме за една потреба да се даде шанса на тие деца кои многу скоро за три-четири години ќе дојдат на сцената и ќе бидат ‘костур’ на репрезентацијата“, рече Тодоров.

Прв асистент на новиот селектор ќе му биде Ѓорѓи Кочов, тренер на МЗТ Скопје, а останатите членови во екипата ќе бидат дополнително одредени и објавени.

Првит собир на кошаркарките пред одигрувањето на завршницата за пласман на ЕП, ќе биде на 13 февруари.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!