Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

Објавено

на

„Граѓаните не сакаат индустријата на игри на среќа да доминира во Гостивар. Ќе ги тргнеме казината од центарот на градот и од пред училиштата“, нагласи на денешната прес конференција, кандидатот за градоначалник на Општина Гостивар од ДУИ, Невзат Бејта. Тој изјави дека актуелното општинско раководство не го остварило ветувањето дека ќе ги отстрани казината и побара глас од граѓаните за, како што рече, центарот на Гостивар да биде како што доликува.

„Во нашиот град има повеќе од 40 казина, има многу спортски обложувалници, тие им прават штета на граѓаните. Во Гостивар има повеќе казина отколку градинки, училишта и спортски терени. Граѓаните не сакаат игрите на среќа да доминираат во Гостивар. Наместо младите да одат во казино, тие треба да имаат услови да спортуваат, да посетуваат културни настани, да учат. Таравари во 2017-та вети дека ќе ги тргне казината од центарот на градот и од пред училиштата. Не само што не го направи тоа, туку се отворија уште повеќе казина. Ниту Таравари, ниту Алијанса за Албанците не направија ништо за овој проблем. Нашата партија, ДУИ покрена иницијатива во Влада и сега во собраниска процедура е Законот за игри на среќа, со кој во нашиот град нема да има казина во центарот и пред училиштата. Затоа, ја барам довербата од граѓаните за мене како градоначалник. На 17 октомври ги повикувам сите наш граѓани да гласаат, да нема казина во центарот и пред училиштата. Гостивар да биде град на среќни семејства, на млади кои имаат добри услови да се занимаваат со спорт, да го издигнат нивото на култура, а нашиот центар да биде градски центар онака како што доликува“, подвлече Бејта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 9 минути

Паѓа бројот на новозаразени со коронавирус

Занимливостипред 14 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 16 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 17 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 20 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 23 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 24 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 2 дена

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 18 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Bejta: Do ti heqim kazinot nga qendra, Gostivari do të jetë qytet i familjeve të lumtura

Објавено

на

“Qytetarët nuk duan industria e lojërave të fatit të dominojë në Gostivar. Do t’i heqim kazinot nga qendra e qytetit dhe prej para shkollave”, theksoi në pres konferencën e sotme, kandidati për kryetar të Komunës së Gostivarit nga BDI, Nevzat Bejta. Ai deklaroi se udhëheqësia aktuale nuk e ka plotësuar premtimin se do t’i heqë kazinot dhe kërkoi votë për, siç tha, qenda e Gostivarit të duket siç i ka hije.

“Në qytetin tonë ka më shumë se 40 kazino, ka shumë bastore sportive, ato ju bëjnë dëm qytetarëve. Në Gostivar ka më shumë kazino sesa çerdhe, shkolla dhe terrene sportive. Qytetarët nuk duan lojërat e fatit të dominojë në Gostivar. Në vend se të rinjtë të shkojnë në kazino, ato duhet të kenë kushte të bëjnë sport, të vizitojnë ngjarje kulturore, të mësojnë. Taravari në 2017-tën premtoi se do t’i heq kazinot nga qendra e qytetit dhe prej para shkollave. Jo vetëm që nuk e bëri atë, por u hapën ende më shumë kazino. As Taravari, as Aleanca për Shqiptarët nuk bënë asgjë për këtë problem. Partia jonë , BDI ngriti iniciativë në Qeveri dhe tash është në procedurë të kuvendit Ligji për lojëra të fatit, me të cilin në qytetin tonë nuk do të ketë kazino në Qendrën dhe para shkollave. Prandaj, e kërkoj besimin e qytetarëve për mua si kryetar. Më 17 Tetor ju bëj thirrje të gjithë qytetarëve tonë të votojnë, të mos ketë kazino në qendër dhe para shkollave. Gostivari të jetë qytet i familjeve të lumtura, të të rinjve të cilët kanë kushte të mira për t’u marrë me sport, të ngrejnë nivelin e kulturës, kurse Qendra jonë të jetë qendër e qytetit siç i ka hije”, nënvizoi Bejta.

Популарно изминативе 100 дена