Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Бејта: Во Гостивар се случува еколошка катастрофа-барам глас за зелена, безбедна и модерна општина

Објавено

на

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од ДУИ, Невзат Бејта денес одржа прес конференција на локација во близина на старите касарни, од каде порача дека досегашната општинска власт не водела грижа за екологијата, а проблемите ескалирале.

„Овде сме на уште една дива депонија, вакви имаме низ целиот град. Градоначалникот во заминување не се ангажирал да ги среди, него не го интересира Гостивар. Пред 4 години вети дека ќе го чисти градот од кучиња скитници, дека нема да има казина во центарот, дека ќе го реши проблемот со Русино. Не само што не го реши, туку низ градот се шират „мини Русино депонии“. Ова е еколошка катастрофа, не може ова да го трпи Гостивар. Таравари беше на чело на општината 4 години и не само што не ги реши проблемите, туку тие се намножија. Ако остане уште 4 години на власт, ќе имаме уште понечист град, повеќе кучиња, со што се ризикуваат животите, наши и на нашите деца. Јас од прв ден кога ќе дојдам на чело на општината, ќе се заложам да се исчистат сите илегални депонии, што ги имаме насекаде. Ќе ја спроведеме нашата зелена агенда за да имаме чист град. Со министерот за екологија Насер Нуредени, имаме одлична соработка и час побрзо ќе го решиме проблемот на Русино. Затоа го барам гласот на граѓаните, за мене како кандидат и за советничката лсута на ДУИ. За да имаме добра инфраструктура, чисти почва, воздух и вода. За безбеден, зелен и модерен Гостивар.“, изјави Бејта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 1 час

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 3 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 15 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 17 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 21 час

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 23 часа

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 2 дена

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-град на културата и соживотот, премиера на тријазичен документарец

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Bejta: Në Gostivar ndodh katastrofë ekologjike-kërkoj votë për komunë të gjelbërt, të sigurtë dhe moderne

Објавено

на

Kandidati për kryetar i Gostivarit nga BDI, Nevzat Bejta sot mbajti pres konferencë në lokacion në afërsi të kazermave të vjetra, prej ku porositi se qeveria e deritanishme komunale nuk ka pasur llogari për ekologjinë, kurse problemet kanë eskaluar.

“Këtu jemi në një deponi tjetër të egër, kësisoj kemi nëpër gjithë qytetin. Kryetari në largim nuk është angazhuar ti rregulloj, atij nuk i intereson Gostivari. Para 4 vitesh premtoi se do t’a pastrojë qytetin nga qentë endacak, se nuk do të ketë kazino në qendër, se do ta zgjedh problemin me Rusino. Jo vetëm që nuk e zgjodhi, por nëpër qytet përhapen “mini deponi Rusino”. Kjo është katastrofë ekologjike, Gostivari nuk mund t’a durojë këtë. Taravari ishte në krye të komunës 4 vjet dhe jo vetëm që nuk i zgjodhi problemet, por ato janë shumuar. Nëse mbetet edhe 4 vjet në qeveri, do të kemi qytet edhe më të papastër, më shumë qen, me çka rrezikohen jetët tona dhe të fëmijëve tanë. Unë nga dita e parë kur do të vi në krye të komunës, do të angazhohemi të pastrohen të gjitha deponitë ilegale, që i kemi gjithkund. Do t’a zbatojmë agjendën tonë të gjelbërt që të kemi qytet të pastër. Me ministrin për ekologji Naser Nuredini, kemi bashkëpunim të shkëlqyeshëm dhe një orë e më parë do t’a zgjedhim problemin e Rusinos. Prandaj e kërkoj votën e qytetarëve, për mua si kandidat dhe për listën për këshilltarë të BDI-së. Që të kemi infrastrukturë të mirë, tokë, ajër dhe ujë të pastër. Për Gostivar të sigurtë, të gjelbërt dhe modern.”, deklaroi Bejta.

Популарно изминативе 100 дена