Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Бејта: Во Гостивар се случува еколошка катастрофа-барам глас за зелена, безбедна и модерна општина

Објавено

на

Кандидатот за градоначалник на Гостивар од ДУИ, Невзат Бејта денес одржа прес конференција на локација во близина на старите касарни, од каде порача дека досегашната општинска власт не водела грижа за екологијата, а проблемите ескалирале.

„Овде сме на уште една дива депонија, вакви имаме низ целиот град. Градоначалникот во заминување не се ангажирал да ги среди, него не го интересира Гостивар. Пред 4 години вети дека ќе го чисти градот од кучиња скитници, дека нема да има казина во центарот, дека ќе го реши проблемот со Русино. Не само што не го реши, туку низ градот се шират „мини Русино депонии“. Ова е еколошка катастрофа, не може ова да го трпи Гостивар. Таравари беше на чело на општината 4 години и не само што не ги реши проблемите, туку тие се намножија. Ако остане уште 4 години на власт, ќе имаме уште понечист град, повеќе кучиња, со што се ризикуваат животите, наши и на нашите деца. Јас од прв ден кога ќе дојдам на чело на општината, ќе се заложам да се исчистат сите илегални депонии, што ги имаме насекаде. Ќе ја спроведеме нашата зелена агенда за да имаме чист град. Со министерот за екологија Насер Нуредени, имаме одлична соработка и час побрзо ќе го решиме проблемот на Русино. Затоа го барам гласот на граѓаните, за мене како кандидат и за советничката лсута на ДУИ. За да имаме добра инфраструктура, чисти почва, воздух и вода. За безбеден, зелен и модерен Гостивар.“, изјави Бејта.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 6 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Bejta: Në Gostivar ndodh katastrofë ekologjike-kërkoj votë për komunë të gjelbërt, të sigurtë dhe moderne

Објавено

на

Kandidati për kryetar i Gostivarit nga BDI, Nevzat Bejta sot mbajti pres konferencë në lokacion në afërsi të kazermave të vjetra, prej ku porositi se qeveria e deritanishme komunale nuk ka pasur llogari për ekologjinë, kurse problemet kanë eskaluar.

“Këtu jemi në një deponi tjetër të egër, kësisoj kemi nëpër gjithë qytetin. Kryetari në largim nuk është angazhuar ti rregulloj, atij nuk i intereson Gostivari. Para 4 vitesh premtoi se do t’a pastrojë qytetin nga qentë endacak, se nuk do të ketë kazino në qendër, se do ta zgjedh problemin me Rusino. Jo vetëm që nuk e zgjodhi, por nëpër qytet përhapen “mini deponi Rusino”. Kjo është katastrofë ekologjike, Gostivari nuk mund t’a durojë këtë. Taravari ishte në krye të komunës 4 vjet dhe jo vetëm që nuk i zgjodhi problemet, por ato janë shumuar. Nëse mbetet edhe 4 vjet në qeveri, do të kemi qytet edhe më të papastër, më shumë qen, me çka rrezikohen jetët tona dhe të fëmijëve tanë. Unë nga dita e parë kur do të vi në krye të komunës, do të angazhohemi të pastrohen të gjitha deponitë ilegale, që i kemi gjithkund. Do t’a zbatojmë agjendën tonë të gjelbërt që të kemi qytet të pastër. Me ministrin për ekologji Naser Nuredini, kemi bashkëpunim të shkëlqyeshëm dhe një orë e më parë do t’a zgjedhim problemin e Rusinos. Prandaj e kërkoj votën e qytetarëve, për mua si kandidat dhe për listën për këshilltarë të BDI-së. Që të kemi infrastrukturë të mirë, tokë, ajër dhe ujë të pastër. Për Gostivar të sigurtë, të gjelbërt dhe modern.”, deklaroi Bejta.

Популарно изминативе 100 дена