Поврзи се со нас

Вести

Благодетниот оган слезе во Ерусалим

Објавено

на

Во пресрет на Велигден, во храмот на Воскресението Христово во Ерусалим, на Велика сабота слезе Благодетниот оган – Господов.

Денеска, Велика сабота 2023 година, во 14 часот по македонско време во Кувуклијата во Ерусалим се запали Благодатниот оган, по што Неговата Светост, Патријархот Теофил III Ерусалимски го предаде на сите верници во светот.

Илјадници православни христијани и аџии од целиот свет денеска во Стариот град на Ерусалим присуствуваа на церемонијата на одбележување на Светата светлина, со зголемено присуство на израелската полиција.

Првите записи за Светиот оган, кој ја симболизира светлината што го осветли Христовиот гроб по воскресението, датираат од III век. Огнот се спушта секоја Велика Сабота, во пресрет на православниот Велигден, за многу векови.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена