Поврзи се со нас

Вести

Албанскиот премиер Рама опериран поради воспаление на слепото црево

Објавено

на

На албанскиот премиер Еди Рама околу два часот по полноќ му била извршена апендектомија, односно операција на слепото црево. Според прес-службата на албанскиот премиер, неговата здравствена состојба е добра.

Операцијата ја извршил тим хирурзи и анестезиолози, под раководство на професор доктор Арбен Ѓата, началник на хирушкото одделение во Универзитетската болница „Мајка Тереза“. Интервенцијата е успешна, здравствената состојба на Рама е добра.

– Синоќа по повеќекратни тестови во Универзитетската болница „Мајка Тереза“ на премиерот Рама му е констатирано акутно воспаление на слепото црево. По препорака на лекарот од ургентниот центар премиерот утринава во раните часови беше опериран од воспалено слепо црево, соопштија од владината прес-служба.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена