fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Блокирани сметките на фирми што ја злоупотребиле државната помош за плати

Објавено

на

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска, на прес конференција денес се осврна на мерката за финансиска поддршка на работодавачи, и истакна дека парите ќе се исплаќаат до 15-ти во тековниот месец за претходниот месец.

„Мерките кои придонесуваат да се задржи на работата на секој вработен се врвен приоритет на Владата, Министерството за финансии и на Управата за јавни приходи преку која истите се спроведуваат. Начинот на користење на мерката за финансиска поддршка на работодавачи започнува со електронско поднесување на барањето за финансиска поддршка за исплата на плати за работниците преку e-tax, по кое Управата за јавни приходи ќе одговори за комплетноста на барањето веднаш, односно најдоцна до 3 дена. Помошта ќе се исплаќа до 15-ти во тековниот месец за претходниот месец.“, појасни Лукареска.

На новинарско прашање околу злоупотребите од страна на компании кои не ги исплатија платите на работмици, иако добија помош, Лукаревска рече дека постапката против нив е во тек и дека на сите компании што не ја исплатиле доделената дополнителна помош на своите вработени, УЈП им ги блокирала сметките.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!