fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Бројот на самопопишани од дијаспората до сега е 130.009

Објавено

на

Државниот завод за статистика утрово сопшти дека заклучно со 23 март во 8 часот, вкупната бројка на самопопишани изнесува 130.009 граѓани. Последното деноноќие се попишале 8.429.

„Интересот на нашите државјани во странство за искористување на можноста да ги дадат своите податоци во процесот на попишување на дијаспората секојдневно расте. Оваа активност има извонредно значење и за Република Северна Македонија и за целата дијаспора – после многу години и секакви шпекулации со бројките на иселени државјани, конечно да имаме јасна слика каде се и колку се нашите иселеници за да може да се креираат и насочат соодветни политики за нивна поддршка и овозможување на услуги кои им се потребни од својата татковина.“, информира ДЗС.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!