Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Брусница – овошје полно со минерали

Објавено

на

Брусницата е полна со витамини Ц, А и Е, како и со минерали – калциум, калиум, магнезиум и железо. Брусницата има специфично пријатен горко киселкаст вкус. Се користи на најразлични начини, најдобро е да се консумира свежа или сушена, а исто така може да биде и обработена во џем, слатко, сокови и слично.

Го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања

Сувите брусница содржат полифеноли со антиинфламаторни својства, кои помагаат да се намали хипертензијата и да се спречи таложење на тромбоцити, што го намалува ризикот од кардиоваскуларни проблеми.

Тие спречуваат инфекции на уринарниот тракт

Со конзумирање на брусница внесуваме голема доза на проантоцијанидини во организмот, кои се антиоксиданси кои спречуваат бактериите кои предизвикуваат инфекции да се залепат на ѕидовите на уринарниот тракт.

Тие се корисни за луѓе кои страдаат од дијабетес тип 2

Брусницата има понизок гликемиски индекс, поради тоа што немаат дополнителен шеќер, или пак им е додадена мала количина шеќер, па има помала реакција на инсулин.

Тие помагаат во зачувување на здравјето на забите и непцата

Ова растение содржи елемент кој спречува бактериите да се прикачат на забите, а помага и во спречување на болести на непцата.

Тие ја подобруваат меморијата и го забавуваат развојот на деменција

Според едно истражување докажано е дека секојдневното консумирање на грст брусница значително ја подобрува меморијата на испитаниците кога станува збор за секојдневните настани (визуелна епизодна меморија), функционирањето на невронската мрежа и доставувањето на крв во мозокот (перфузија на мозокот ).

Брусницата може да се конзумира во сушена форма, во капсули, како чај или како сок.

Чајот се подготвува така што една кафена лажичка од овошјето се прелива со 2,5 dl зовриена вода, се остава покриен до 15 минути, па се процедува и се пие до три пати на ден.

Кога станува збор за сок, две чаши незасладен сок од брусница дневно се доволни за превенција.

Брусницата не се препорачува за луѓе кои земаат лекови против згрутчување.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 9 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 10 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 12 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 14 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 15 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена