Поврзи се со нас

Гостивар

Царовска во Гостивар: МОН ќе стипендира стручни профили кои им требаат на локалните компании

Објавено

на

Во рамки на кампањата „Учи паметно, работи стручно“ што ја организира Министерството за образование и наука, денес во Гостивар се одржа консултативна средба на која се разгледуваа потребите од отворање на одредени профили и паралелки во средните стручни училишта. За тоа каква работна сила му треба на бизнис секторот во Гостивар и кои промени може да се направат во училиштата дебатираа министерката за образование и наука Мила Царовска, заменик министерот Арафат Шабани, градоначалникот Арбен Таравари, претставници на компаниите, стопанската комора, дирекори и професори од средните стручни училишта.

„Преку овој караван на социјални дијалози утврдуваме кои се профилите кои се потребни на пазарот на труд за да се отворат следната учебна година. Сметаме дека училиштата може да ги прилагодат програмите заедно со Центарот за стручно образование врз основа на тоа што го бараат компаните, а од друга страна компаниите да ги отворат вратите за пракса на учениците, затоа што опремата која тие ја имаат е најсовремена. На тој начин учениците не само што ќе се остручат во самите компании, туку ќе ја научат и културата и динамиката на работа што е многу значајно за да бидат  повработливи веднаш по завршување на образованието. Идната година Министерството ќе стипендира профили кои се покажале како значајни и важни за реалниот сектор преку овие дебати. Очекувам успех и конкурсот што ќе се отвори за упис во средните училишта и за гимназиите и за стручните, да биде прилагоден на локалните потреби“, изјава Царовска.

Градоначалникот Таравари истакна дека ваквите дебати се многу важни, особено во образованието и во делот на стручните училишта. „Во Гостивар конкретно има три стручни училишта: економско, техничко и медицинско. Во нашето општетсво има еден парадокс, многу луѓе се невработени и чекаат на вработување во заводот, а компаниите велат дека не можат да најдат соодветна работна сила. Најверојатно причина за тоа е што средното стручно образование, не ни е како што треба“, рече градоначалникот. 

Недостиг на стручни профили во голема мера има во повеќе сектори, нагласи извршниот директор на Стопанската комора на северозападна Македонија, Дрилон Исени. „Нашите анализи покажуваат недостиг од управувачи со машини, технолози, ѕидари и други профили во индустриските сектори. Тој јаз треба да се надмине долгорочно со вклучување со сите страни. Обично до сега тие работи биле третирани во рамки на проекти, што не е доволно.рече Исени.

Ваквите трибини Министерството за образование и наука ги реализира со поддршка од Амбасадата на Швајцарија.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Регионпред 8 минути

Во Косово запленети 85.000 фалсификувани евра во монети од по 2 евра, граѓани од Македонија меѓу уапсените

Македонијапред 1 час

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 2 часа

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 13 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 16 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 18 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 19 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 20 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 22 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 3 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена