Поврзи се со нас

Гостивар

Цревните инфекции напаѓаат, по 40 пациенти на инфективно во Гостивар за 24 часа

Објавено

на

Со затоплувањето на времето, вообичаено за овој период од годината, зачестија стомачните заболувања кај населението. Се зголемува бројот на граѓани кои бараат лекарска помош на инфективното одделение во Гостивар со симптоми на пролив, повраќање, проследени со малаксаност и покачена температура. Во текот на 24 часа околу 40 пациенти се обраќаат во амбулантата на ова одделение и ги има од сите возрасни групи.

„Периодов повеќето пациенти кои доаѓаат за прегледво амбулантата се со гастроинтестинални инфекции, со дијареа, повраќање, грчеви во стомакот, малаксаност, болки по телото и слично. Ако се дехидрирани ги примаме на одделение, ако не се, им даваме симптоматска терапија и ги пуштаме на домашно лекување. Има и пациенти со долнореспираторни инфекции, бронхит и бронхопневмонија. Таквите ги лекуваме тука на одделение и може да кажам дека излегуваат во добра општа состојба.“, информира раководителот на инфективно во Гостивар д-р Ратко Наумоски.

Инфектологот нагласува дека со доаѓањето на печалбарите и сезоната на свадби очекувано се јавуваат и труења со храна, па апелира на внимателност.

„Очекуваме набрзо да дојдат и гастербајтерите, да почнат свадбите, со што вообичаено и да се зголеми бројот на гастроинтестинални заболувања, во кои спаѓаат и труењата со храна. Ние како одделение сме подготвени да реагираме, иако сме со помал број на лекари ќе гледаме да функционираме како што треба, а граѓаните секако треба да бидат внимателни“, вели д-р Наумоски.

Денес на инфективното одделение во Гостивар се третираат 25 пациенти, од кои повеќето по добивање на инфузијата си одат дома, при што потпишуваат документ дека излегуваат од одделението на своја одговорност.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 18 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена