Поврзи се со нас

Македонија

„Дај крв и одржувај го светот“ кампања по повод Светскиот ден на крводарителството

Објавено

на

  • Shqip

Светскиот ден на крводарителство се одбележува на 14 јуни секоја година. Фокусот на овогодишната кампања е во слоганот на Светскиот ден на крводарителството  „Дај крв и одржувај го светот“.

„Пораката го потенцира суштинскиот придонес што го даваат дарителите на крв, спасувајќи животи и подобрувајќи го здравјето на другите. Посебен фокус на кампањата оваа година ќе биде улогата на младите во обезбедувањето безбедно снабдување со крв. Во многу земји, младите се во првите редови на активностите и иницијативите насочени кон постигнување на безбедно снабдување со крв преку доброволни, неплатени донации на крв.“, информира Институтот за јавно здравје.

Од таму нагласуваат дека потребата за крв е универзална, но пристапот до крв на сите оние на кои им е потребна не е, а недостатокот на крв е особено акутен во земјите во развој.

„Заедничката соработка е клучна за подобар живот во општествата на кои им припаѓаме, а крводарителството е најдобриот пример како добрата соработка му помага на светот. Затоа, сите, кога сме во можност, да донираме крв барем еднаш секоја година, бидејќи со секое наше донирање спасуваме живот.“, повикаа од ИЈЗ

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Спортпред 2 часа

Меси ја напушти Барселона

Гостиварпред 3 часа

На подрачје на Гостивар активни се пожари на две локации

Вестипред 3 часа

Д-р Кунгуловски за делта сојот, ширењето, ризиците и вакцините

Македонијапред 5 часа

Алармантна состојба со пожарите, се појавуваат нови жаришта

Гостиварпред 8 часа

Короната зема замав! Над 200 нови позитивни, 4 смртни случаи, Гостивар двоцифрен број новозаразени

Гостиварпред 8 часа

Хоспитализирани 105 заразени со ковид во државава, во Гостивар 20

Гостиварпред 9 часа

Марихуаната и кокаинот се‘ почести меѓу младите во Гостивар, родителите да отворат очи

Македонијапред 10 часа

Продолжен конкурсот за реонски попишувачи и инструктори до 12 август

Спортпред 10 часа

ФФМ го промовира селекторот Милевски

Гостиварпред 11 часа

Уапсен гостиварец заради агресија и обид за напад на полицајци

Македонијапред 12 часа

Прогласена кризна состојба во траење од 30 дена

Македонијапред 13 часа

МТСП: 60% од вработените во градинките вакцинирани, апел до останатите да примат вакцини

Гостиварпред 14 часа

Екстремно топло – попладне дожд и грмежи

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 4 дена

Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

Гостиварпред 1 недела

Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 1 недела

МВР отвори оглас за 39 вработувања

Еден ден со..пред 2 недели

ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

Гостиварпред 1 недела

Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

Гостиварпред 1 недела

Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

Еден ден со..пред 6 дена

ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

Гостиварпред 6 дена

На патарината во Гостивар уапсени тројца млади со дрога

Гостиварпред 2 недели

Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

Гостиварпред 1 недела

Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

Македонијапред 2 недели

Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

Гостиварпред 6 дена

Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

Спортпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 2 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 3 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 3 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 6 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 7 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 10 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 11 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 11 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 12 месеци

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

ФОТО ВЕСТпред 1 година

Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!