Поврзи се со нас

Гостивар

Реконструкција на локалниот пат од Зубовце до автопатот Гостивар-Тетово, Бочварски и Шабани во увид

Објавено

на

  • Shqip

Започна целосна реконструкција на локалниот пат што го поврзува селото Зубовце со автопатот Гостивар-Тетово. Овој проект се реализира преку Министерството за транспорт и врски во рамките на проектот за санација на локалните патишта и улици во сите општините во државава.

Министерот Благој Бочварски денес изврши увид во работите, заедно со градоначалникот на Општина Врапчиште, Исен Шабани со кој претходно имаа работна средба и потпишаа договор за зафатот.

„Се работи за патен правец од 2 километри кој очекувам да биде завршен за отпирлика седум месеци. Реконструкцијата на овој патен правец беше по барање на жителите и верувам дека со неговата санација ќе се обезбеди подобра комуникација меѓу овие населени места но и поголема безбедност. Би сакал да истакнам дека во овој момент со општината работиме и на реконструкција на водоводната мрежа за село Врапчиште, проект вреден 20 милиони денари. Преку овој проект се врши проширување на водоводна мрежа во со  цел да се покријат сите делови на селото  во рамки на урбаниот опфат, а во согласност со новиот урабинистички план за село Врапчиште. Еден од следните проекти е патот за поврзување со Галате, исто така значаен патен правец кој ќе придонесе за подобра и поквалитетна инфраструктура на сите жители до овој крај“, изјави Бочварски.

Градоначалникот на Општина Врапчиште, Исен Шабани истакна дека реконструираниот  пат во Зубовце ќе значи поголема безбедност за граѓаните, кои ќе минуваат по патниот правец и најави дека во следниот период ќе продолжуваат со инвестиции во  инфраструктурата во повеќето населени места.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Македонијапред 4 часа

Ковид извештај на МЗ за последни 24 часа

Гостиварпред 5 часа

Собир во чест на мавровецот г.г. Доситеј II – возобновената камбана на црквата Св.Никола Летен биеше за јубилејот

Спортпред 7 часа

КК Гостивар ја пречекува екипата на Академија ФМП (19 часот)

Вестипред 8 часа

Спречен обид за атентат врз Ердоган, јавуваат турски медиуми

Гостиварпред 10 часа

Акција во Гостивар и Тетово-Возеле пијани, ќе платат „дебели“ казни и остануваат без дозвола

Занимливостипред 10 часа

Што стилот на облекување кажува за човекот?

Македонијапред 22 часа

Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

Гостиварпред 1 ден

Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

Македонијапред 1 ден

Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

Гостиварпред 1 ден

Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

Гостиварпред 1 ден

Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

Македонијапред 1 ден

8 декември неработен ден за сите граѓани

Македонијапред 1 ден

Замрзнати цените на лебот, маслото, млекото, месото…

Што, како, каде?!пред 2 недели

-20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

Гостиварпред 2 недели

Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

Гостиварпред 1 недела

Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

Вестипред 2 недели

Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

Гостиварпред 2 недели

Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

Гостиварпред 2 недели

Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

Гостиварпред 3 дена

„Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

Гостиварпред 2 недели

Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

Гостиварпред 1 недела

Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

Гостиварпред 1 недела

Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

Вестипред 2 недели

Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

Локални избори 2021пред 2 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 6 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 6 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 6 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 7 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 7 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 10 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 11 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!