Поврзи се со нас

Занимливости

Дело на Пикасо продадено за 130 милиони евра

Објавено

на

Ремек-делото на сликарот Пабло Пикасо под наслов „Femme A La Montre“ („Жената со часовник“) од 1932 година е продадено за 130 милиони евра (безмалку 140 милиони американски долари) на наддавање во Њујорк вчера.

Тоа е второто најскапо дело на Пикасо, соопшти аукциската куќа „Сотби“, продадено со цена од 139,4 милиони долари. Во 2015 година, сликата „Les Femmes d’Alger (Version ‘O’)“ („Жените од Алжир (верзија ‘О’)“) беше продадена од аукциската куќа „Кристи“, исто така од Њујорк, САД, за над 167 милиони евра.

Новопродадената слика е портрет на неговата љубовница Мари-Тереза Валтер. Делото било купено од колекционерката Емили Фишер Ландау во 1968 година, и долги години било сместено над каминот во нејзиниот стан во Њујорк. Засега не е откриено кој е нов сопственик на сликата.

Заедно со неа, на дводневната аукција ќе бидат продадени околу 120 други дела.

Извесно време, колекционерката Ландау водеше и музеј во њујоршката општина Квинс. Таа почина во март на 102-годишна возраст.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Спортпред 6 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена