Поврзи се со нас

Вести

Девојка загина во синоќешниот земјотрес во БиХ

Објавено

на

  • Shqip

Девојка на возраст од 27 години загина во синоќешниот земјотрес во БиХ кога голема карпа паднала врз нејзината куќа во Столац.

Таа била донесена во болницата во Мостар во тешка состојба и докторите не можеле да и го спасат животот. Нејзините родители биле полесно повредени.

Силен земјотрес синоќа ја погоди БиХ во 23 часот и седум минути, а епицентарот на потресот бил во Херцеговина, на 15 километри од Столац. Хрватската сеизмолошка служба информира дека земјотресот бил со јачина од 6,1 степени, а ЕМСЦ тврди дека земјотресот бил со јачина од 5,8 степени. Во наредните часови регистрирани се повеќе помали потреси.

Освен во Столац, пријавена е и материјална штета во Мостар каде што се урнал оџак, како и во Љубиње и Чапљина.

Корисниците на социјалните мрежи објавија и фотографии од помали одрони на некои патишта во Херцеговина кои наводно биле предизвикани од потресот.

Синоќешниот земјотрес со епицентар во БиХ е почувствуван и во Македонија, Црна Гора, Хрватска, Србија, Словенија, Италија и Албанија.

По него, регистрирани се неколку помали земјотреси со епицентар во БиХ.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Здравје и убавинапред 2 недели

Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 1 недела

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 6 дена

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Занимливостипред 2 недели

Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

Гостиварпред 2 недели

Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Вестипред 3 часа

За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

Гостиварпред 5 часа

Загина 24 годишно момче во несреќа на патот Гостивар-Кичево

Здравје и убавинапред 5 часа

Совети за заштита од Сонцето и опасностите по кожата

Гостиварпред 6 часа

Уапсена 29 годишна девојка утрово во Гостивар

Рецептипред 6 часа

Десерт за денес: Сочен колач со цреши

Македонијапред 7 часа

Средба Ковачевски – Мицкоски за францускиот предлог

Здравје и убавинапред 7 часа

Вежба делотворна против целулит

Занимливостипред 19 часа

(ВИДЕО) Футуристички хотел над облаците кој ќе може да прими 5.000 гости

Гостиварпред 20 часа

Физички напади во Гостивар и во Беловиште

Македонијапред 20 часа

Протест пред Владата со повик да не се прифати францускиот предлог

Гостиварпред 22 часа

Во Гостивар приведени двајца мажи и 36 годишна жена

Спортпред 24 часа

Бесплатен влез за дуелот на македонската кошаркарска репрезентација со Украина

Гостиварпред 1 ден

Во понеделник старт на Летното училиште за деца во Гостивар: Лето без мобилен, со разни активности!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена