fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Долно Јеловце ќе прерасне во туристичко-културен центар

Објавено

на

Гостиварскиот регион изобилува со природни убавини и места кои се како дар од Бога за душевен мир, уживање и полнење на батериите. Како што се затоплува времето, така се почесто тема на разговор меѓу луѓето се локациите, каде може да се направи добар пикник, прошетка или да се посети некоја туристичка дестинација. Во тој контекст доаѓа една убава најава за инвестиција со која гостиварско село ќе ја збогати туристичката карта на Македонија.

Станува збор за Долно Јеловце, кое ќе прерасне во нова туристичка дестинација и вистински  туристичко – културен центар.

Како што открија за Gostivarpress.mk носителите на проектот, административните процедури се веќе во завршна фаза, се утврдуваат деталите и пролетва треба да се започне со работите на терен. Од тоа што можевме да го слушнеме, може да се заклучи дека се работи за амбициозен проект, кој ќе го претвори Долно Јеловце во центар на туристичката понуда во регионот. Во план е да се реставираат и оспособат неколку стари објекти, кои ќе им овозможат на туристите да се запознаат со традицијата и културата од овој регион, да се зголемат сместувачките капацитети, дополнително да се подобри патната инфраструктура, односно локацијата да се претвори и во попатно место за одмор и преноќиште за туристите кои ќе патуваат по М3 рутата, односно Белград-Скопје-Гостивар-Охрид-Тирана. Покрај гастрономската понуда, местото ќе развива и сериозна културна димензија со тенденција да се претвори во задужбина на културните дејци од земјава и целиот свет, со организирање на ликовни колонии, театарски изведби во природа, поетски вечери и останати културно уметнички настани.

„Во оваа фаза, не би откривале повеќе детали од ова. Точно е дека се работи на нешто поголем проект, кој ќе започне со работа пролетта 2020 година и треба да го заживее целиот тој регион, а на туристите да им понуди несекојдневно уживање. Наскоро со партнерите ќе организираме промоција во медиумите, каде ќе го претставиме целиот проект“, велат носителите на пректот.

Селото Долно Јеловце е сместено во падините на Шар Палнина, на десетина километри од Гостивар. Селото, меѓу другото е познато и по манастирскиот комплекс Свети Пророк Илија, и ресторанот „Конак“ каде се служат традиционални македонски јадења во амбиент на природна убавина и чист планински воздух.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 4 часа

Изминатово деноноќие 518 новозаразени, во регионот на Гостивар 10 нови случаи на корона

Гостиварпред 6 часа

Запустена локација во гостиварски Балиндол се претвори во уреден парк со игралиште и детски реквизити

Гостиварпред 7 часа

Му се слошило во чајџилница во Гостивар и починал

Гостиварпред 8 часа

Спасовски во Маврово-Ростуше: Само со подобри услови, полицијата ќе може да испорачува врвна безбедност

Што, како, каде?!пред 9 часа

Нова „Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Македонијапред 10 часа

УЈП ја објави најновата листа на должници

Гостиварпред 11 час

Хелсиншки за случајот „фемицид во Гостивар“: МВР поведе постапка за полицаецот кој не реагирал на пријава за насилство

Гостиварпред 11 час

Сојузот на Борци од Гостивар го одбележа 23 Октомври, денот на Македонската револуционерна борба

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!