fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Домашен сируп за смирување на кашлица

Објавено

на

Иако кај нас ретко се користи, треба да се знае дека црната ротква има многу лековити својства и препорачливо е да  се вметнува во исхраната или домашните лекови. Со оглед дека е време на настинки и инфекции, ви пренесуваме еден рецепт за сируп против кашлица од црна роквица.

Состојки:
багремов мед
црна роквица
Подготовка: Најпрво, убаво измијте ја роквицата, па издлабете го внатрешниот дел. Во издлабениот дел ставете го медот, но водете сметка дека роквицата ќе пушти сок и затоа не го исполнувајте до самиот врв. Оставете ја роквицата да отстои преку ноќ на собна температура. Добиениот сируп наутро соберете го во стаклена тегла или шишенце со капак. Се конзумира по една мала лажичка наутро и навечер.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!