fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Државата дава до 400 евра за ПВЦ или алуминиумски прозорци и до 250 за сончеви колектори

Објавено

на

Министерството за економија ги објави јавните огласи за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци и за сончеви термални колекторски системи.

За прозорци домаќинствата може да добијат до 50% од платената сума, но не повеќе од 25 илјади денари по домаќинство. Услов е прозорците да бидат купени и монтирани во периодот по денот на објавување на огласот (17 мај) до 30 јуни 2019.

Преку мерката за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во домаќинствата, се надоместуваат до 30% од направените трошоци, но не повеќе од 15 илјади денари. За субвенциите може да аплицираат домаќинства кои купиле и вградиле сончеви колектори по денот на објавување на огласот (17 мај) до 30 јуни 2019 година.

Доделувањето на надоместот ќе се врши по принципот „прв дојден прв услужен’’, сѐ до искористување на предвидените средства за оваа намена.

Барањата заедно со потребната документација, треба да се достават во затворен плик до Министерство за економија. Сите детали од огласите може да ги најдете на веб страната на Министерството.

Двете мерки се дел од Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и поттикнување на енергетска ефикасност во домаќинствата за 2019 година.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!