Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Два одлични рецепти за напитоци кои го прочистуваат организмот

Објавено

на

Нездравите оброци, пиење газирани и алкохолни пијалоци, физичката неактивност го преоптоваруваат човековото тело со штетни материи, токсини. Затоа препорачливо е одвреме навреме секој од нас да направи прочистување на организмот. Секако, освен некои напитоци на природна база кои може да помогнат во тоа, пожелно е да се направат и одредени промени во навиките со исхраната, барем во временски период од 3-4 недели.

Во продолжение ви пренесуваме два рецепти за напитоци за детоксификација.

Утрински прочистувачки напиток

состојки:

1⁄2 филџан ладен зелен чај

1 банана

сок од половина лимон

Исцедете го лимонот и измешајте го сокот со бананата, која претходно ќе ја изблендирате.  Потоа измешајте со зелениот чај и напитокот испијте го веднаш за ефектот врз црниот дроб да биде што појак. Поради високите антиоксидантни вредности, зелениот чај генерално е вклучен во секоја програма за детоксикација, особено затоа што има способност брзо и ефикасно да прочистува.

Ноќен прочистувачки напиток

состојки:

1⁄2 лажица куркума

парче свеж ѓумбир со големина на орев

сок од еден лимон

1⁄2 чаша вода

Исцедете го лимонот, изрендајте го ѓумбирот, а потоа измешајте ги сите состојки заедно. Овој пијалок служи како одлична превенција за камења во жолчката и ефикасно го чисти црниот дроб. Куркумата е одличен зачин за лекување на какви било проблеми со органите за варење, а воедно го штити организмот од разни вируси.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

Сообраќајна акција насочена кон мотоциклистите, во Гостивар 22 казни

Македонијапред 2 часа

Составот на новата влада ќе биде доставен во Собрание во вторник

Гостиварпред 3 часа

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Македонијапред 4 часа

МОН препорача скратени часови и проветрување на училниците поради жешкото време

Гостиварпред 4 часа

Метео аларм за нестабилно време со порој и грмежи во четврток и петок

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тешко повреден малолетен пешак во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Продажбата на курбани во Гостивар дозволена само на Сточниот пазар во Фазанерија

Регионпред 8 часа

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција

Гостиварпред 5 часа

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена