Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто сме нерасположени, депресивни и поспани кога врне?

Објавено

на

Дали некогаш сте се запрашале зошто се чувствувате толку уморно, тмурно, поспано, депресивно или меланхолично кога врне дожд, или кога денот е едноставно сив и мрачен, или кога е облачно? Дури и да не чувствувате некоја од овие „потешки“ емоции, во вакви денови понекогаш ви е малку досадно, односно сакате само да лежите и да останете сами.

Ако дождливите денови и сивите облаци влијаат на вашето расположение – сосема е сигурно дека не сте единствените на светот. Лошото расположение предизвикано од лошото време е толку вообичаено што постои дури и медицинско име за него, познато како Сезонска депресија (или Seasonal affective disorder (САД) ).

Серотонин и Мелатонин

Според некои студии, два хормони се одговорни за лошото расположение за време на дождливите денови: серотонин и мелатонин.

Серотонин е хемикалија која ни дава општо чувство на благосостојба, енергија и добро расположение. Кога нивото на серотонин е ниско, поверојатно е да се чувствуваме поспани, уморни и генерално лошо расположени.

Мелатонин, од друга страна, е хемикалија која прави да се чувствуваме поспани. Кога нашите очи откриваат темнина, тие испраќаат сигнал до мозокот, кој потоа го ослободува хормонот мелатонин, кој вообичаено служи во телото за воспоставување на циклусот на спиење.

Важно е да се напомене дека врската помеѓу овие хормони и лошото расположение за време на „сивите и мрачните“ денови сè уште се проучува, иако генерално се верува дека доказите се прилично јасни. Знаеме дека мозокот ослободува серотонин, кој го подига нивото на нашето расположение, кога очите откриваат светлина, и мелатонин, кој нè заспива, кога откриваат темнина.

Познато е дека „сезонската депресија“ повеќе ги погодува жените отколку мажите, иако вистинските причини сè уште остануваат неистражена мистерија..

Кога небото е ведро, спиеме подолго и подобро

Иако можеби ни се чини дека спиеме подобро и подолго кога времето е облачно, дождливо или генерално мрачно, научниците тврдат дека сè уште спиеме подобро кога небото е ведро.

Истражувачите од Универзитетот во Рочестер во Њујорк спровеле студија во која учествувале 43 учесници кои воделе „дневници за спиење“ 105 дена. Истражувачите потоа ги споредиле резултатите од дневникот за спиење со базата на податоци за времето и откриле дека учесниците спиеле многу подобро и подолго кога небото надвор е ведро.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Популарно изминативе 100 дена