Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Зошто сме нерасположени, депресивни и поспани кога врне?

Објавено

на

Дали некогаш сте се запрашале зошто се чувствувате толку уморно, тмурно, поспано, депресивно или меланхолично кога врне дожд, или кога денот е едноставно сив и мрачен, или кога е облачно? Дури и да не чувствувате некоја од овие „потешки“ емоции, во вакви денови понекогаш ви е малку досадно, односно сакате само да лежите и да останете сами.

Ако дождливите денови и сивите облаци влијаат на вашето расположение – сосема е сигурно дека не сте единствените на светот. Лошото расположение предизвикано од лошото време е толку вообичаено што постои дури и медицинско име за него, познато како Сезонска депресија (или Seasonal affective disorder (САД) ).

Серотонин и Мелатонин

Според некои студии, два хормони се одговорни за лошото расположение за време на дождливите денови: серотонин и мелатонин.

Серотонин е хемикалија која ни дава општо чувство на благосостојба, енергија и добро расположение. Кога нивото на серотонин е ниско, поверојатно е да се чувствуваме поспани, уморни и генерално лошо расположени.

Мелатонин, од друга страна, е хемикалија која прави да се чувствуваме поспани. Кога нашите очи откриваат темнина, тие испраќаат сигнал до мозокот, кој потоа го ослободува хормонот мелатонин, кој вообичаено служи во телото за воспоставување на циклусот на спиење.

Важно е да се напомене дека врската помеѓу овие хормони и лошото расположение за време на „сивите и мрачните“ денови сè уште се проучува, иако генерално се верува дека доказите се прилично јасни. Знаеме дека мозокот ослободува серотонин, кој го подига нивото на нашето расположение, кога очите откриваат светлина, и мелатонин, кој нè заспива, кога откриваат темнина.

Познато е дека „сезонската депресија“ повеќе ги погодува жените отколку мажите, иако вистинските причини сè уште остануваат неистражена мистерија..

Кога небото е ведро, спиеме подолго и подобро

Иако можеби ни се чини дека спиеме подобро и подолго кога времето е облачно, дождливо или генерално мрачно, научниците тврдат дека сè уште спиеме подобро кога небото е ведро.

Истражувачите од Универзитетот во Рочестер во Њујорк спровеле студија во која учествувале 43 учесници кои воделе „дневници за спиење“ 105 дена. Истражувачите потоа ги споредиле резултатите од дневникот за спиење со базата на податоци за времето и откриле дека учесниците спиеле многу подобро и подолго кога небото надвор е ведро.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 12 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 14 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 17 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 20 часа

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена