Поврзи се со нас

Гостивар

Еко активности на децата во Гостивар по повод Денот на пролетта

Објавено

на

Со низа забавни и едукативни еколошки активности, најмалите во Гостивар го одбележуваат 21 Март, Денот на пролетта.

Претпладнево, градскиот плоштад беше разубавен со дечиња од градинките кои носеа костуми изработени од рециклирачки материјали со пролетна симболика на будење на природата, топлите сончеви зраци, омилените пеперутки и бубамари… Дечињата испратија заедничка порака „Чувај ја планетата Земја!“

Настанот го организираше гостиварската локална самоуправа, а го поддржа Јавната установа „Детска радост“ во чиј склоп функционираат градинките.

rec (3)
rec (4)
rec (1)
rec (5)
rec (2)
rec (3) rec (4) rec (1) rec (5) rec (2)

По повод Денот на пролетта, во градинките се организираат и приредби од воспитувачките и негувателките од групите на 4 годишна возраст. Просториите се разубавуваат со изработки во вид на цветови, пеперутки и слично, а се спроведува и еколошка акција со чистење на дворните површини.

Низа активности во чие средиште е екологијата и животната средина се организираат и во гостиварските училишта.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена