Поврзи се со нас

Гостивар

Екологија: Што поскоро Закон за репрогласување на НП Маврово

Објавено

на

Министерката за животна средина и просторно планирање Каја Шукова одржа состанок со претставниците на ЈУ НП Маврово, Македонско еколошко друштво и Global Conservation на кој акцент беше ставен на она што треба да се преземе за што поскоро НП Маврово да добие Студија за ревалоризација и Закон за репрогсалување на Национален парк.

„За нас како Министерство од особено значење  е доброто функционирање на заштитата на подрачјата што сме ги прогласиле за заштитени во различни категории на заштита. Од таа причина секогаш сме отворени за поддршка онаму каде што е потребно“, стои во изјавата од Шукова.

Како што соопштија од Министерството, на средбата се дискутирало за следните чекори и за начините на кои може да се оствари соработката во правец што поскоро да се изработи Студијата за валоризација на НП Маврово, Законот за репрогласување на НП Маврово, како и Планот за  управување, што е основа за доброто функционирање на заштитеното подрачје.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 13 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 15 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 18 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 20 часа

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена