fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Есенска детоксикација: Kако со помош на чаеви може да го исчистите организмот

Објавено

на

Кога ќе претерате со тешка храна и нездрави намирници, природата нуди решение. Чистењето на организмот е процес, при кој телото на природен начин, се чисти од сите отровни материи и бактериите.

Но, детоксикацијата не е потребна само кога ќе претераме со алкохол, цигари или со тешка храна, таа е потребна секој ден, бидејќи храната, којашто ја внесуваме содржи одредена доза на штетни материи.

Чај од ѓумбир
-Корен од ѓумбир (5 сантиметри)
-1л вода
-мед, но по желба

Подготовка:
Загрејте ја водата, па кога ќе зоврие, додајте го несечканиот корен од ѓумбир и варете го уште пет минути. Процедете го чајот и по желба ставете мед. Пијте го млак, 20 дена.

Магична мешавина
Земете по пола лажица ѓумбир, цимет и каранфил, и на врвот на лажицата, ставете куркумa. Додајте кардомон во прав, од прилика и додајте 1,5 чаши провриена вода. Промешајте добро, а потоа додајте пола чаша жешко млеко. Чајот пијте го непроцеден, колку сакате, во текот на денот.

Сируп од глуварче
-2 шолји цветови од глуварче
-1 кл жолт шеќер
-2 лимона

Подготовка:
Цветовите од глуварче, сварете ги во два литри вода, процедете, додајте шеќер и сок од лимон. Смесата гответе ја на тивок оган, со непрестајно мешање, додека не стане во вид на сируп. Ставете ја во шише и пијте по една лажица дневно.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 недели

Спортско-рекреативниот центар во Гостивар готов, апел до граѓаните да не се уништува урбаната опрема

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!