Поврзи се со нас

Гостивар

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Објавено

на

  Гостивар годинава беше домаќин на манифестацијата Етно вешта жена и на едно место собра жени од сите градови во Македонија, кои го претставија својот крај со специјалитети, подготвени по старински традиционални рецепти. Настанот се одржа во дворот на манастирот „Света Марина“ во селото Зубовце.

  „Се радуваме што сме домаќини на Етно вешта жена и ете успеавме и во услови на пандемија со почитување на протоколи, да ја организираме манифестацијата. Благодарност до сите жени кои учествуваат со свои специјалитети, дојдоа од различни градови, од овде заедно да пренесеме една позитивна енергија, која навистина недостигаше долго време“, рече координаторката на Вешта жена за Гостивар, Мирјана Србиноска.

  Секој град имаше посебен штанд за изложување на подготвените јадења: разни пити, погачи, кифлички, колачи и слично, кои присутните моежа да ги вкусат и купат. Средствата собрани од продажбата на храната се наменети за манастирот во Зубовце.

  „Етно вешта жена има мисија да ги шири вистинските вредности, на заедништво, на зачувување на семејството, негување на традициите и горди сме што во тоа успеавме и денес овде во Зубовце. Местото е прекрасно, и особено не‘ радува што има убава природа и чист воздух, кој на сите ни треба и го сметаме за најголем подарок.“, подвлече Снежана Стојаноска-Жана, претседател на Здружението Вешта жена.

  На манифестацијата беа доделение благодарници за соработници, поддржувачи и донатори, како и дипломи и награди за вештите жени.

  Претставничките од здруженијата од градовите каде до сега не се одржувал ваков настан, кршеа погача, а паричката падна во претставничката од Кочани, што значи дека овој град  следниот пат ќе биде домаќин на „Етно вешта жена“.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 2 часа

  Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

  Гостиварпред 4 часа

  Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

  Македонијапред 6 часа

  333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

  Македонијапред 11 часа

  Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

  Занимливостипред 13 часа

  (ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

  Вестипред 14 часа

  Почнува божиќниот пост

  Гостиварпред 1 ден

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 ден

  БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

  Македонијапред 1 ден

  Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

  Македонијапред 1 ден

  Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

  Гостиварпред 1 ден

  Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

  Рецептипред 1 ден

  Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Македонијапред 2 недели

  Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

  Гостиварпред 2 недели

  Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Вестипред 6 дена

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 3 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 10 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!