fbpx
Поврзи се со нас

Вести

ФАКТИ: Запленетите работи на дел од руските олигарси

Објавено

на

  Најновото за запленетите работи на дел од руските олигарси и нивниот имот:

  АЛИШЕР УСМАНОВ

  Алишер Усманов (68), тајкун за метали и телекомуникации со проценета нето вредност на богатство –  16,2 милијарди долари е санкциониран од САД и Европската унија

  Запленети:

  – Италијанските власти запленија вила во Голфо дел Певеро, на островот Сардинија, вредна приближно 19 милиони долари.

  Суспендирани:

  – Суперјахтата Дилбар вредна 600 милиони долари во бродоградилиште во Хамбург, а властите велат дека не планираат да му ја достават на сопственикот.

  – Евертон фудбалски клуб го суспендираше својот договор од 15 милиони долари плус правата за именување со холдинг-компанијата на Усманов УСМ.

  – Усманов се откажа од своето претседателство со Меѓународната федерација на Ескрим, највисокото тело на мечување, и рече дека повеќе нема да игра улога во организацијата.

  – Авион Бомбардиер поврзан со Усманов блокиран на аеродромот Еуропорт, во францускиот Алзас, поради затворањето на швајцарскиот воздушен простор.

  Друго:

  – Авион Ербас А340 Престиж поврзан со Усманов полета од Минхен, Германија до Ташкент, Узбекистан на 28 февруари и оттогаш не е следен, според податоците на Радар Бокс.

  – Министерството за финансии на САД, иако ги блокираше личните средства на Усманов, ги остави компаниите контролирани од него надвор од списокот на санкции во обид да не ги зголеми цените на стоките.

  РОМАН АБРАМОВИЧ

  Роман Абрамович (55), милијардер политичар со богатство проценето 12,3 милијарди долари е санкциониран од Британија

  Суспендирани:

  – Обидот на Абрамович да го продаде фудбалскиот клуб Челзи беше прекинат кога Британија објави санкции. Замрзнувањето на имотот и санкциите на Британија забранува продажба на играчи, нови билети и стока, но тимот ќе може да игра натпревари.

  – Британскиот пратеник Крис Брајант изјави дека Абрамович се обидува да ја продаде својата палата со 15 спални соби во градините на палатата Кенсингтон за да избегне санкции. Тој го купил домот во областа на Лондон со прекар „Редот на милијардерот“ за 90 милиони фунти (119 милиони долари) во 2011 година.

  – Домот во Кенсингтон, заедно со другиот имот и неговите акции во челичарницата Евраз и Норилск Никел, исто така се предмет на британските санкции. Засега не е јасно дали некој имот е запленет.

  Заглавени:

  – Авион поврзан со Абрамович се наоѓа на аеродромот Еуропорт во близина на Базел, кој се протега на швајцарско-француската граница и не може да замине поради ограничувањата на швајцарскиот воздушен простор.

  Друго:

  – Евиденцијата за имот во Њујорк покажува дека трио имоти во Апер Ист Сајд вредни 92,3 милиони долари се врзани за неговата поранешна сопруга Даша Жукова, њујоршки недвижнини, омажена со бродскиот наследник Ставрос Ниархос. Таа, според нејзината веб-страница, го гради и 21-катниот „Реј Харлем“, во кој ќе биде сместен Националниот црн театар.

  – Јахтата Соларис вредна 600 милиони долари, поврзана со Абрамович, во вторникот на 8 март го напушти бродоградилиштето во Барселона каде што беше на поправка и пристигна во територијалните води на Црна Гора во неделата на 12 март, според сајтот за следење Marine Traffic. Тоа е крај брегот на туристичкиот град Тиват, според Marine Traffic.

  – Втората јахта поврзана со Абрамович, Eclipse, е надвор од покриеност за следење од раните утрински часови во неделата, според Marine Traffic, а последен пат била лоцирана јужно од Шпанија во Средоземното Море.

  – Боинг 787-8 поврзан со Абрамович полета од Москва до Дубаи на 4 март, според податоците на Радарбокс.

  – Деловниот авион поврзан со Абрамович беше накратко во Израел пред да полета во понеделник, 14 март. Авионот пристигна на аеродромот Бен Гурион во неделата од Москва, според податоците од следењето на летот.

  ОЛЕГ ДЕРИПАСКА

  Олег Дерипаска (54), индустријалец кој го основаше алуминиумскиот гигант Русал, беше санкциониран од САД во 2018 година и додаден на британската листа на санкции во четвртокот

  Санкционирано:

  – Судбината на мултимилионското портфолио на имотот на Дерипаска во Британија остана нејасна откако владата рече дека имотот ќе биде замрзнат.

  Незапленети:

  – Во октомври минатата година, агенти на ФБИ извршија рација во историска градска куќа во Њујорк на улицата Геј 12, во Гринич Вилиџ, и во вилата во Вашингтон поврзана со Дерипаска. Тајкунот одговори на социјалните мрежи велејќи дека никој не живее во тие имоти.

  – „Морам да прашам: колку од парите на Путин беа пронајдени вчера во тие напуштени куќи? рече тој, саркастично прашувајќи се дали истражителите откриле мувлосан џем или вотка во шкафовите.

  – Преку ДОО на Британските Девствени Острови, Дерипаска поседува и градска куќа на улицата 11 E. 64, која ја купил за 42,5 милиони долари во 2008 година, според судските записи во Њујорк.

  – Овие имоти не се запленети од владата и покрај санкциите што го спречуваат да работи или да поседува имот во САД.

  – Холдинг-компанијата на Дерипаска Британски Девствени Острови поседува и 5 Belgrave Square во Лондон. Тој ја купил палатата во ексклузивната област Белгравија за 25 милиони фунти (33 милиони долари) во 2003 година, според извештаите на повеќе медиуми.

  – Сквотери во понеделникот го окупираа плоштадот Белграв 5, велејќи дека „овој имот е ослободен“.

  – Американските санкции беа укинати против Русал и нејзината матична компанија Ен+ во 2019 година кога Дерипаска го намали својот удел под мнозинскиот праг на 44,95 отсто. Сепак, се уште постои загриженост дека рускиот олигарх ги влече конците на неговата деловна империја зад сцената.

  – Јахтата на Дерипаска, вредна 65 милиони долари, „Клио“ е едно од неколкуте пловни објекти во сопственост на милијардери закотвени на Малдивите, која нема договор за екстрадиција со САД, според базата на податоци за испорака MarineTraffic.

  ВЛАДИМИР ПОТАНИН

  Владимир Потанин (61), извршен директор на Норилск Никел со проценета нето вредност од 22 милијарди долари не е санкциониран од ЕУ или од САД.

  Повлекување:

  – Музејот Гугенхајм соопшти дека Потанин се повлекува како еден од неговите повереници минатата недела. Тој беше на оваа позиција од 2002 година, дејствувајќи како голем добротвор и спонзорирајќи емисии, вклучително и шоуто на Кандински во моментов во Њујорк.

  – Јахтата Нирвана долга 88 метри (290 стапки) на милијардерот отплови до Малдивите, кои немаат договор за екстрадиција со САД, според MarineTraffic.

  – Се проценува дека Потанин изгубил рчиси четвртина од своето богатство откако санкциите влијаеле на рубљата и на руската економија, јави Блумберг.

  ИГОР СЕЧИН

  Игор Сечин (61), извршен директор на Роснефт, кој се смета за еден од најмоќните луѓе во Русија, е санкциониран од САД, ЕУ и Велика Британија.

  Запленети:

  – Француските цариници ја запленија јахтата Аморе Веро од 190 стапки (58 метри) на Сечин вредна 120 милиони долари додека се обидувала да побегне од пристаништето на француската ривиера.

  АЛЕКСЕЈ МОРДАШОВ

  Алексеј Мордашов (56), син на мелничар кој стана челичен магнат со проценета нето вредност од 29,1 милијарда долари, е на списокот со санкции на ЕУ.

  Преместено:

  – Мордашов го префрли својот имот во туристичката и туристичка групација ТУИ откако му беа воведени санкции, објави Блумберг.

  – Британското досие покажа дека челичниот тајкун префрлил удел од 1,1 милијарди долари во рударската компанија Нордголд на неговата сопруга Марина, објави Блумберг.

  Запленети:

  Италијанските власти ја запленија јахтата на Мордашов Лејди М, закотвена во Империја, и проценета на 65 милиони евра (72 милиони долари).

  ГЕНАДИЈ ТИМЧЕНКО

  Генадиј Тимченко (69), претседател на руската национална хокеарска лига со удели во нафтени и гасни компании, е санкциониран од САД и ЕУ.

  Запленети:

  – Италија ја заплени јахтата на Тимченко, вредна 50 милиони евра (55 милиони долари) наречена Лена додека била закотвена во Сан Ремо.

  ОЛЕГ САВЧЕНКО

  Олег Савченко, пратеник во рускиот парламент

  Запленети:

  -Тосканската вила Лазарески од 17 век на Савченко вредна 3 милиони евра ја зедоа италијанските власти.

  ПЕТР АВЕН

  Петр Авен, нафтен инвеститор кој изгради европска деловна империја со проценета нето вредност од 4,7 милијарди долари е на списокот на санкции на ЕУ

  Суспендирани

  – Уделот на Авен во неговата компанија LetterOne Investment, со акции во шпанскиот синџир супермаркети Диа и германска енергетска групација, беше замрзнат по санкциите на ЕУ.

  – Владата на Летонија бара да му го одземе државјанството, и покрај неговите планови да отвори музеј таму една недела пред почетокот на војната во Украина, објави ФТ.

  – Се повлече од функцијата управник на Кралската академија на уметностите во Лондон. Уметничката организација соопшти дека ќе ја врати неговата донација за нејзината актуелна изложба на Френсис Бејкон.

  МИХАИЛ ФРИДМАН

  Михаил Фридман, партнерот на Авен во LetterOne со проценета нето вредност од 12,3 милијарди долари, е на листата на санкции на ЕУ

  Се повлече:

  – Се повлече од инвестициската фирма LetterOne што ја коосноваше

  Суспендирани:

  – Менаџментот на Памплона Капитал соопшти дека почнал да се одвојува од LetterOne. Други банки рекоа за ФТ дека исто така ги разгледуваат нивните кредитни односи.

  – Се верува дека домот на Фридман во северен Лондон, кој тој го купи за 65 милиони фунти (86 милиони долари) во 2016 година, не е замрзнат бидејќи тој не е предмет на санкции во Велика Британија, јавуваат повеќе медиуми.

  АЛЕКСАНДАР АБРАМОВ

  Александар Абрамов, ко-основач и претседател на рускиот производител на челик Евраз, со проценета нето вредност од 5,9 милијарди долари не е санкциониран

  – Јахтата на Абрамов Титан пристигна на Малдиви минатата недела, според MarineTraffic

  АНДРЕЈ ИГОРЕВИЧ МЕЛНИЧЕНКО

  Мелниченко беше сопственик на големиот производител на ѓубрива EuroChem Group и компанијата за јаглен СУЕК.

  Се повлече:

  – Компаниите во четвртокот на 10 март во изјавите рекоа дека тој поднел оставка од член на управниот одбор во двете компании и се повлекол како нивен корисник.

  Запленети:

  – 143-метарската Sailing Yacht A, чија цена е 530 милиони евра (578 милиони долари), е запленета во Трст, соопшти италијанската влада.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 33 минути

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 2 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 2 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 3 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 4 часа

  Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

  Гостиварпред 5 часа

  Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

  Македонијапред 6 часа

  Државни субвенции за рурален туризам

  Вестипред 8 часа

  Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

  Гостиварпред 9 часа

  Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

  Македонијапред 1 ден

  И годинава ќе има ваучери за одмор за вработени со ниски примања

  Вестипред 1 ден

  Сомнителен случај на мајмунски сипаници во Грција

  Гостиварпред 1 ден

  Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

  Македонијапред 1 ден

  Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и недела

  Гостиварпред 6 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 7 дена

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 2 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 6 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 4 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 5 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 4 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена