Поврзи се со нас

Вести

Mundësi për të papunët nga Gostivari: Trajnim falas për kujdestar dhe mundësi punësimi

Објавено

на

Agjencia për Punësim ka publikuar Thirrje për personat e regjistruar të papunë nga Gostivari për përfshirje në trajnime falas për kujdestar paliativ për përkujdesje ndaj personave të sëmurë dhe të dobët.

Siç thuhet në thirrje, trajnimi do të realizohet në një periudhë 3 mujore të organizuar në disa module dhe me fokus në pjesën teorike dhe praktike. Personat e përfshirë në trajnime do të marrin kompensim mujor prej 9.000 denarë, duke përfshirë sigurimin e invaliditetit dhe lëndimeve trupore të shkaktuara nga lëndimet në punë dhe sëmundjet profesionale dhe tatimin mbi të ardhurat personale për kohëzgjatjen e trajnimit.

Personat e papunë që do ta përfundojnë trajnimin dhe do ta kalojnë provimin me sukses, do të pajisen me çertifikatë dhe mundësi punësimi si ofrues i shërbimeve sociale, në përputhje me aftësimin profesional me një shumë minimale të pagës bruto mujore prej 29.180 denarë te punëdhënësi i ardhshëm (OJQ ) .

Personat e interesuar të papunë mund të shprehin interesin dhe/ose të aplikojnë në Qendrën për Punësim – Gostivar, çdo ditë pune nga ora 09:00 deri në ora 14:00. Thirrja zgjat deri më 18 mars 2022.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 5 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 6 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 7 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 8 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 9 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 12 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 12 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

Можност за невработени од Гостивар: Бесплатна обука за негувател и шанса за вработување

Објавено

на

Агенцијата за вработување има објавено Повик до евидентирани невработени лицаод Гостивар  за вклучување во бесплатни обуки за Палијативен неуовател за нега на болни и изнемоштени лица.

Ккао што е наведено во повикот, обуката ќе се реализира во период од 3 месеци организирана во неколку модули и фокусирана на теоретски и практичен дел. Лицата вклучени во обуките ќе добијат месечен надомест од 9 000 денари, со вклучено осигурување за инвалидност и телесно оштетување причинето со повреда на работа и професионалнa болест и данок на личен доход за времетраењето на обуката.

Невработените лица кои ќе ја завршат обуката и успешно ќе го положат предвидениот испит, ќе се стекнат со Сертификат и можност за вработување како давател на социјални услуги, согласно стручната обука со минимален износ на месечна бруто плата од 29.180 денари кај идниот работодавач (невладина организација).

Заинтересираните невработени лица можат да го изразат својот интерес и/или да поднесат Пријава во Центарот за вработување – Гостивар, секој работен ден од 09:00 до 14:00 часот. Повикот трае до 18 март 2022.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена