fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Фирма од Врапчиште ќе одгледува канабис за медицински цели

Објавено

на

Компанија од Врапчиште доби потврда од Владата на Република Македонија дека ги исполнува условите да влезе во бизнисот со одгледување на канабис за медицински цели.

„На денешната седница на Владата, министрите ја разгледаа и ја прифатија информацијата за исполнетоста на условите (простор, опрема и кадар) на Друштвото за производство, трговија, транспорт и услуги Ф&М 2017 ДОО Експорт – Импорт, во село Врапчиште, Гостивар за вршење на дејност со одгледување на канабис за медицински цели со предлог – одлука“, стои во владината информација.

Во Македонија маслото од канабис во медицински цели се користи за лекување на малигни заболувања. мултиплекс склероза, епилепсија и ХИВ. Измените на Законот со коишто се дозволи одгледување на канабис за медицински или научни цели беа донесени во март 2016 година. Канабисот или популарно наречен марихуана, можат да го одгледуваат само фирми кои ќе добијат лиценца за таа намена. Тие се должни да имаат обезбедено соодветен простор, површини или земјиште за одгледување, за сушење и складирање.

 

1 Коментар

1 Коментар

  1. Biljana

    10/12/2018 во 16:02

    Dali moze da mi ostavite email za prijavuvanje

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!