fbpx
Поврзи се со нас

Вести

ФК Генч Калемлер лидер на табелата во Втората МФЛ – ФК Гостивар победи во Струга

Објавено

на

После неочекуваните порази во минатото коло, петтото коло во Втората Македонска фудбалска лига – Запад, донесе позитивни резултати за гостиварските претставници во оваа лига.

Екипата на ФК Генч Калемлер, вчера на градскиот стадион во Гостивар ја совлада екипата на Кораб од Дебар со резултат 3:1. Иако, гостите први го отворија резултатот во 44 минута и на полувреме заминаа со предност од 0:1. Екипата на Топчиу, во вториот дел успеа да направи целосен пресврт. Елмир Алији го изедначи резултатот во 57-та минута, нерешено беше до пред самиот крај кога Алији со неговиот втор гол на овој натпревар во 86 минута ја најави победата. Во судиското продолжение Билали само ја потврди победата со која Генч Калемлер се искачи на првото место на табелата.

За заземањето на првото место на екипата од Долна Бањица во Втората МФЛ – Запад, придонесе и екипата на ФК Гостивар, која во истиот термин во Струга убедливо го совлада досегашниот лидер на табелата, тимот на Струга Трим Љум со резултат 1:4.

Успешно деби имаше новиот стратег на клупата на ФК Гостивар, Менга. Гостиварци му го нанесоа првиот пораз на досегашниот лидер во првенството. Во Струга први поведоа домаќините во 3 минута, имаа водство се до 44 минута, кога Скендери го изедначи резултатот и го најави пресвртот, минута подоцна Османи донесе водство за 1:2, резултат со кој заминаа на полувреме. Во вториот дел дека е во одлична голгетерска форма потврди Љавдрим Скендери со неговиот втор гол на овој натпревар за 1:3, Мифтари во судиското продолжение го постави конечниот резултат на овој натпревар 1:4.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!