Поврзи се со нас

Спорт

Франција ја победи Англија во четвртфиналето, Кејн промаши пенал

Објавено

на

Репрезентацијата на Франција вечерва ја совлада Англија со 2:1 во последниот натпревар од четвртфиналната фаза на Светското првенство во Катар. Во првото полувреме, Французите го отворија резултатот по прецизен удар од далечина на играчот од средниот ред Орелиен Чуамени.

Во вториот дел Англичаните добија право на удар од белата точка, кој го реализираше напаѓачот Хари Кејн. За него овој гол беше 53-ти во кариерата во репрезентацијата, а се израмни со Вејн Руни во листата на најдобри стрелци во историјата на Англија.

Победата на Французите ја донесе најдобриот стрелец во историјата на француската репрезентација – Оливие Жиру.

На оваа средба Антоан Гризман направи две асистенции и стигна до рекордни 28 во историјата на „триколорите“.

Британците имаа шанса да го однесат мечот во продолженија, кога главниот судија на средбата по интервенција од ВАР собата досуди втор пенал против Французите. Кејн повторно го изведе пеналот, но овој пат ја промаши целта, испраќајќи ја топката преку голот.

Францускиот тим се пласираше во полуфиналето каде на 14 декември ќе игра со селекцијата на Мароко.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена