fbpx
Поврзи се со нас

Култура

ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ со успешна турнеја во Бугарија

Објавено

на

Гостиварското културно-уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ успешно ја заврши еднонеделната турнеја во Бугарија, кадешто членовите ги претставија македонската традиција и фолклор. Друштвото имаше настапи во повеќе мест,а, како Монтана, Берковица, Брзија, а централниот концерт го одржа во местото Медковец, кадешто тамошниот кмет им приреди свечен прием.

„Од целокупното гостување, приемот, како и нашиот настап и презентација на македонскиот фолклор сме презадоволни. Наидовме на позитивни реакции како и обострана желба за продолжување на долгогодишната соработа со општините од областа Монтана“, оцени кореографот Предраг Ристески.

Гостиварското друштво на концертите во Бугарија се претстави со повеќе сплетови на женски ора: Беранче, Водарки, Тресеница и други, а народни песни изведуваа вокалистите:  Анѓела Фичуроска, Кристина Јовановска и Славко Зафировски.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!