Поврзи се со нас

Гостивар

Генералка во Гостивар: Таравари даде 4+ за чистотата во централното подрачје

Објавено

на

Општинската администрација, вработени во јавните претпријатија, ученици и волонтери на Црвениот Крст денес во Гостивар беа дел од еколошката акција „Генералка викенд“.

Се собраа пред општината, добија маички со еколошки пораки, ракавици и вреќи и засукаа ракави да собираат отпад низ централното градско подрачје. Ги предводеше градоначалникот Арбен Таравари, кој по направената обиколка и заокружување на акцијата даде висока оценка на хигиената во Гостивар.

„Ова е симболична активност, за да се разбуди свеста кај граѓаните да го одржуваат чист градот. Денеска ми се чини дека Гостивар е чист, можеби почист од другите денови, не знам дали Комуналец вчера спровеле некое чистење. Денеска, од 1 до 5 , би дал оценка 4+ за чистотата во централното подрачје. За хигиената во градот многу е важно и самите граѓани да придонесуваат, ако фрлаат на улица, во тоа не може да се меша ни градоначалникот, ни Комуналец, многу зависи дали граѓаните сакаат својот град да изгледа чист и дали кога имаат отпад во рака, ќе го фрлат во најблиската корпа или на улица и тротоар. Можеби сме град со најголем број на корпи, и во паркот и во централниот регион и на периферија, само последната година се поставени околу 600 нови помали корпи.“, изјави градоначалникот.

„Генералка викенд“ се спроведува во 53 општини во земјава. Акцијата има за цел да се подигне јавната свест за потребата од собирање и рециклирање на отпадот и позитивно да се влијае на заштитата на животната средина.

Носител на акцијата е Здружението „Мen and Mountain“ .

Во рамки на активностите во големиот парк беа засадени и дрвца.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена