Поврзи се со нас

Гостивар

Гимназијата го чествува Денот на ослободувањето на Гостивар

Објавено

на

  Во чест на празникот 18 Ноември, Денот на ослободувањео на Гостивар, средношколци од гимназијата под менторство на професорите Светлана Јовановска, Андријана Страшевска и Дејан Грујевски, организираа пригодно одбележување. Одржаа историски час со читање на есеј, преку кој учениците се потсетија на настаните поврзани со историските текови до конечното ослободување на градот, како и на литературни творби посветени на слободата и Гостивар.

  „Се вели дека историјата е сведок на времето и сведок и светло на вистината, па затоа да ја отвориме историската  читанка за настаните од тоа време, во чест на хероите кои го дадоа највредното, својот живот за слободата. Во текот на Втората светска војна во гостиварскиот регион  војувале партизански одреди, мавровско-гостиварскиот, мавровско-кичевскиот, партизански чети и единици кои воделе тешки борби со фашистичкиот окупатор и нивните сојузници. Во акциите за ослободување на Гостивар учествувале единиците на 15-тиот македонски ударен корпус од 41 и 48 дивизија и 7-мата бригада на 49 дивизија. Во текот на НОБ во Гостивар животите ги дадоа 322 активни борци и 158 жртви на фашизмот.“, истакна во својот есеј ученичката Михаела Јаќимоска.

  Во продолжение дел од презентираните творби на гимназијалците.

   Ристе Брчиоски

  „Еј, ти магична убавино,
  еј ти небо најсилно,
  еј, ти сонце најсветло,
  еј, ти земјо херојска,
  од корени твои изникнаа јунаци знајни и незнајни
  Денес, под знаме на сончеви зраци,
  песната над песните ја пееме,
  во македонската земја слободна“

  Михаела Антеска

  „Кога Вардар свети под сонцето,
  не можеш да останеш рамнодушен.
  Ги слушаш приказните што ги раскажува,
  ја впиваш енергијата,
  се соединуваш со секоја уличка, куќа
  срцето знае-твојот дом е тука.“

  Одбележувањето се заокружи со положување на буќет цвеќе на споменикот на народниот херој Чеде Филипоски Даме.

  „Секогаш со гордост организираме одбележувања на значајни историски датуми, со цел да ги мотивираме и поттикнеме младите да ги почитуваат вредностите на историското минато и да дадеме свој придонес во нивното зачувување“, рекоа од гимназијата.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 11 минути

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 2 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 3 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 4 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 16 часа

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 18 часа

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Македонијапред 21 час

  Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

  Гостиварпред 21 час

  Загрижувачко: Повторно нови случаи на семејно насилство во Гостивар

  Македонијапред 22 часа

  Намалување на цените на горивата од полноќ

  Македонијапред 22 часа

  Најавено можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

  Гостиварпред 23 часа

  Измамник зел пари од гостиварки за да им отстрани црни магии

  Вестипред 24 часа

  Се‘ што е до сега познато за Омикрон

  Гостиварпред 1 ден

  Донаторска акција за новогодишни радости на дечињата од Дневниот центар во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 2 недели

  Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 6 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!