Поврзи се со нас

Гостивар

Полицијата во Гостивар домаќин на деветтоодделенци

Објавено

на

Деветтоодделенци од основното училиште „Гоце Делчев“ во Гостивар заедно со свои наставници денес беа во посета на Полициската станица. Тие имаа можност одблизу да се запознаат со функционирањето и улогата на чуварите на јавниот ред и мир на гостиварска територија.

Гостите беа примени од раководните лица на станицата кои им дадоа можност да ги разгледаат различните служби и организираа демонстрација на опремата и возилата коишто полициските службеници ги користат при извршување на задачите: радарите со кои се мери брзина на движење на возилата, опремата за увид на лице место и слично.

„Оваа посета е со цел децата да се запознаат со работата на полицијата, ингеренциите кои ги има, начините на коишто може да им помага на граѓаните, потоа како и каде се пријавуваат евентуални проблеми и слично. Децата се возбудени што добија можност од прва рака да се информираат и да ја разгледаат опремата, просториите, возилата.“, рече Александра Манојлоска, наставник во ОУ „Гоце Делчев“.

Денешната посета на Полициската станица Гостивар претставува дел од активностите за афирмација и унапредување на отвореноста на полицијата кон граѓаните, зајакнување на меѓусебната доверба и проширување и продлабочување на двонасочната соработка со граѓаните, посебно со младите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 21 минута

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 2 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 2 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 3 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 4 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 5 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 5 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 6 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 7 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 7 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 17 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 19 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 22 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Policia në Gostivar nikoqir i nxënësve të klasës së nëntë

Објавено

на

Nxënësit e klasës së nëntë nga shkolla fillore “Goce Dellçev” në Gostivar së bashku me arsimtarët e tyre sot kanë vizituar Stacionin Policor. Ata patën rastin të njihen me funksionimin dhe rolin e rojtarëve të rendit dhe qetësisë publike në territorin e Gostivarit.

Mysafirët u pritën nga drejtuesit e stacionit të cilët u dhanë mundësinë të shfletojnë shërbimet e ndryshme dhe organizuan një demonstrim të pajisjeve dhe mjeteve që punonjësit e policisë përdorin për të kryer detyrat: radarë që matin shpejtësinë e automjeteve, pajisje për inspektim në vendin e ngjarjes dhe të ngjashme.

“Kjo vizitë është me qëllim që fëmijët të njihen me punën e policisë, kompetencat që ka, mënyrat se si mund t’i ndihmojë qytetarët, pastaj si dhe ku raportohet ndonjë problem e të ngjashme. Fëmijët janë të emocionuar që kanë mundësinë të informohen nga afër dhe të kontrollojnë pajisjet, hapësirat, automjetet”, tha Aleksandra Manojloska, mësuese në shkollën fillore “Goce Dellçev”.

Vizita e sotme në Stacionin Policor të Gostivarit është pjesë e aktiviteteve për afirmimin dhe аvancimin e gatishnërisë së policisë ndaj qytetarëve, forcimin e besimit të ndërsjellë dhe zgjerimin dhe thellimin e bashkëpunimit të dyanshëm me qytetarët, veçanërisht me të rinjtë.

Популарно изминативе 100 дена