fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Годишнина од смртта на претседателот Трајковски – Каква порака испрати при последната посета на Гостивар?

Објавено

на

Денес се навршуваат 17 години од смртта на македонскиот претседател Борис Трајковски. На годишнината од трагичното загинување на Трајковски се потсетуваме на неговата порака испратена при посетата на Гостивар во 2004 г. непосредно пред несреќата во која го загуби животот, како и на дел од неговиот говор одржан во Американската Стопанска Комора во Македонија во 2001 г.

Трајковски го посети Гостивар на покана на тогашниот градоначалник, Џемаил Реџепи. По официјалниот дел во општината, претседателот се прошета низ Гостивар и разговараше со обичните граѓани. Во разговор со нив рече дека и другите политичари треба да се спуштат помеѓу народот и да ги слушнат проблемите со кои се соочува обичниот граѓанин.

Од говорот одржан во Американската Стопанска Комора во Македонија, 2001 година:

„Ние мора да создадеме општество засновано од индивидуалци, не од колективни групи и граѓани, не етнички групи. Моја визија е да создадеме општество засновано на демократија, владеење на правото и слободна пазарна економија и конечно да создадеме општество засновано на доверба. Ние го правиме тоа, но тоа не е доволно само да се зборува за демократија, а истовремено да се дозволува цветање на криминалот и корупцијата. Не е доволно да се прифатат некои од слободите на капитализмот и слободната пазарна економија, а истовремено да се остават лошите одлики на стариот систем непроменети. Ова создаде малку богати за сметка на многу сиромашни – и тоа е погрешно. Ние не само што мораме да ги спроведеме реформите во Владата, ние мораме да ги спроведеме овие реформи и во нашиот личен живот. Со други зборови, мора да го применуваме она што го зборуваме. Со тоа ние ќе создадеме добробит за многумина, средна класа. Тоа е клучот за нашиот успех. Успешна земја заснована на слободна пазарна економија јасно е дека е многу важна како главна потпора за сигурна и стабилна демократија. Со цел земјата да биде успешна мора да постои повисоко ниво на доверба кое ќе овозможи поголема економска активност и создавање на богатство.“

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!