Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар домаќин на NASA Олимпијада за вселената

Објавено

на

Стотина основци и средношколци од полошкиот регион се дел од првата NASA Националната Олимпијада за вселената, која денес се одржува во средното техничко училиште во Гостивар. Учениците во тимови под менторство на своите професори изработуваат проекти и прават експерименти за откривање на мистериите на вселената и создаваат нови иновативни решенија за решавање на предизвиците зададени од американстака агенција за вселенски истражувања NASA.

Натпреварувањето го организира ЊуМенс Бизнис Акцелераторот и Фондацијата Голдилокс со поддршка на Американската Амбасада.

„Ова е регионален натпревар во форма на хакатон и децата се поделени во две категории, основци и средношколци. Тие работат на решенија на три предизвици зададени претходно, кои се однесуваат на изнаоѓање решенија со некаква макета како да се стигне на пример од Земјата до Марс, потоа изработуваат стрипови, видео, апликација итн. Практично идејата на целокупниот настан е да овозможиме промоција на СТЕМ вештините, да ги поттикнеме младите да се интересираат за техничките науки, да се интересираат за науките поврзани со Земјата, вселената, универзумот, и да бараат начини како да го направат светот, иднината, нашето живеење подобро и поубаво.“ , појасни Катерина Златаноска Попова, координатор на Првата Олимпијада за вселената.

На натпреварувањето учествуваат ученици од основни и средни училишта од Тетово, Брвеница, Јегуновце, Маврово Ростуше, Врапчиште, Желино и градот домаќин Гостивар. Во подготовките и изработката на нивните проекти и решенија им помагаат менторите, наставници и професори физика, хемија, географија…Децата развиваат идеи како да се направи ракета од рециклирачки материјал, истражуваат Дали Месечината може да се гледа само ноќе и др.

DSC_3734
DSC_3771
DSC_3724
DSC_3729
DSC_3737
DSC_37d48
DSC_3734 DSC_3771 DSC_3724 DSC_3729 DSC_3737 DSC_37d48

Сите тимови во текот на денот ќе имаат можност да го презентираат она што го смислиле и изработиле пред жири комисија којашто ги оценува. Победничките тимови во двете категории основци и средношколци ќе добијат медали и во септември ќе учествуваат на голем завршен настан во Скопје со победниците од останатите регионални Олимпијади каде ќе имаат можност да лансираат експеримент со специјален балон кој ќе лета до границата на вселената.

Инаку, СТЕМ-учење претставува интердисциплинарен пристап на учење кој ги спојува науката, технологијата, инженерството и математиката. Терминот СТЕМ е кратенка од: Science – Наука, Technology – Технологија, Engineering – Инженерство, Mathematics – Математика.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена