Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар домаќин на NASA Олимпијада за вселената

Објавено

на

Стотина основци и средношколци од полошкиот регион се дел од првата NASA Националната Олимпијада за вселената, која денес се одржува во средното техничко училиште во Гостивар. Учениците во тимови под менторство на своите професори изработуваат проекти и прават експерименти за откривање на мистериите на вселената и создаваат нови иновативни решенија за решавање на предизвиците зададени од американстака агенција за вселенски истражувања NASA.

Натпреварувањето го организира ЊуМенс Бизнис Акцелераторот и Фондацијата Голдилокс со поддршка на Американската Амбасада.

„Ова е регионален натпревар во форма на хакатон и децата се поделени во две категории, основци и средношколци. Тие работат на решенија на три предизвици зададени претходно, кои се однесуваат на изнаоѓање решенија со некаква макета како да се стигне на пример од Земјата до Марс, потоа изработуваат стрипови, видео, апликација итн. Практично идејата на целокупниот настан е да овозможиме промоција на СТЕМ вештините, да ги поттикнеме младите да се интересираат за техничките науки, да се интересираат за науките поврзани со Земјата, вселената, универзумот, и да бараат начини како да го направат светот, иднината, нашето живеење подобро и поубаво.“ , појасни Катерина Златаноска Попова, координатор на Првата Олимпијада за вселената.

На натпреварувањето учествуваат ученици од основни и средни училишта од Тетово, Брвеница, Јегуновце, Маврово Ростуше, Врапчиште, Желино и градот домаќин Гостивар. Во подготовките и изработката на нивните проекти и решенија им помагаат менторите, наставници и професори физика, хемија, географија…Децата развиваат идеи како да се направи ракета од рециклирачки материјал, истражуваат Дали Месечината може да се гледа само ноќе и др.

Гостивар домаќин на NASA Олимпијада за вселената

DSC_3734
DSC_3771
DSC_3724
DSC_3729
DSC_3737
DSC_37d48
DSC_3734 DSC_3771 DSC_3724 DSC_3729 DSC_3737 DSC_37d48

Сите тимови во текот на денот ќе имаат можност да го презентираат она што го смислиле и изработиле пред жири комисија којашто ги оценува. Победничките тимови во двете категории основци и средношколци ќе добијат медали и во септември ќе учествуваат на голем завршен настан во Скопје со победниците од останатите регионални Олимпијади каде ќе имаат можност да лансираат експеримент со специјален балон кој ќе лета до границата на вселената.

Инаку, СТЕМ-учење претставува интердисциплинарен пристап на учење кој ги спојува науката, технологијата, инженерството и математиката. Терминот СТЕМ е кратенка од: Science – Наука, Technology – Технологија, Engineering – Инженерство, Mathematics – Математика.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 25 минути

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 2 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 3 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 4 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Македонијапред 6 часа

Проверете го броилото да се осигурате дали имате дневна евтина струја

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 19 часа

Русија ги забрани активностите на ЛГБТ и ги прогласи за „екстремистички“

Здравје и убавинапред 20 часа

Спиење со чорапи: како влијае на нашето здравје и како помага?

Гостиварпред 23 часа

Гостивар-Пет казни за превоз на патници со неисправни комбиња и автобуси

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена