Поврзи се со нас

Гостивар

Кај возач во Гостивар измерени 2 промили алкохол во крвта

Објавено

на

Од ноќеска до рано утрово (10 и 11 март) во периодот од 23 до 5 часот на подрачјето на СВР Тетово спроведена е акциска контрола на возачите кои управуваат под дејство на алкохол, во која вкупно се откриени и санкционирани 11 возачи (Тетово-6 и Гостивар-5).

Кај еден од возачите во Гостивар измерени се до 2 промили алкохол во крвта, информира полицијата.

Сите возачи-прекршители веднаш се исклучени од сообраќај и времено им се одземени возачките дозволи. Во контролата со соодветни поднесоци биле заокружени и 11 други видови сообраќајни прекршоци.

Секторот за внатрешни работи Тетово со уште еден апел до возачите да се воздржат од консумирање на алкохол доколку управуваат возила, зашто под дејство на алкохол претставуваат потенцијална опасност во сообраќајот и ја загрозуваат сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот. И не само тоа, туку ќе се соочат и со законски предвидените санкции, односно со парични глоби кои за овој вид на прекршок се движат од 225 до 375 евра во денарска противвредност и со времено одземање на нивните возачки дозволи од три месеци до една година.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена