Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар гради регионален Центар за аутизам, потребна е поддршка од бизнис заедницата

Објавено

на

Во Гостивар течат подготовките за изградба на регионален Центар за аутизам, установа која ќе ги пружа сите услуги што им се потребни на аутистичните деца и родителите на едно место. Просторот и поголемиот дел финансии ги обезбеди гостиварската општина во објектот на поранешниот колеџ, а за уредување и опремување се очекува поддршка и од бизнис заедницата.

Проектот вчера попладне, по повод Светскиот ден на аутизмот беше презентиран пред бизнисмените. Настанот го организираше Здружението “Блу пазл“ во соработка со општината.

„Ова е многу значаен проект за родителите и деца со аутизам од целиот регион. Најголем дел од средствата за реновирање на центарот ќе ги обезбеди Општината, а воедно очекуваме помош од бизнисмените и хуманите луѓе воопшто, да се вклучат во овој витален проект за Гостивар и околината.“, изјави градоначалникот Арбен Таравари.

Во работата на Центарот ќе биде вклучена и стручна Комисија за проценка на децата, што ќе биде од голема помош за семејствата.

„Особено сме задоволни што Центарот ќе има посебна Комисија, стручно тело кое ќе биде исклучиво за проценка што се врши според меѓународната класификација на функционалности. Така, родителите на сета мака што ја имаат, нема да мора да се изложуваат и на дополнителни трошоци да патуваат во Скопје и по неколку пати за да го прават тоа. Центарот на секое семејство ќе овозможи да ги добие сите услуги од терапевтски аспект на едно место“, рече дефектологот Самир Грбле.

За вработување на неколку лица, стручен кадар бил постигнат договор со Министерството за труд и социјала, а со одредена помош ќе се вклучи и Здравствениот дом Скопје во соработка со УНИЦЕФ.

Точна статистика нема, но според сознанијата, во регионот околу 200 деца се соочуваат со спектар на аутистични нарушувања.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби

Здравје и убавинапред 11 часа

Маски од круша за нега на кожата и косата

Гостиварпред 13 часа

Ново противпожарно возило доделено на ТППЕ во Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Гостивар ќе бара владини субвенции за струја за училиштата и градинките

Вестипред 15 часа

Путин по прогласувањето на четирите територии за дел од Русија: „Тоа го сакаа милиони луѓе, тие сега се засекогаш граѓани на Русија“

Македонијапред 16 часа

Од полноќ поскапуваат бензините

Гостиварпред 16 часа

Приведен гостиварец кој нарушил јавен ред и мир

Гостиварпред 17 часа

Совет Гостивар: Дебата за Планот за вработување во општината и буџетските пари

Гостиварпред 18 часа

Физички напад во Гостивар поради имот

Гостиварпред 19 часа

Оштетен доводен канал во близина на ХЕЦ Врбен, вода се излева од каналот

Културапред 20 часа

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Македонијапред 22 часа

Викенд временска прогноза

Вестипред 22 часа

Православен празник посветен на Светите Вера, Надеж и Љубов

Гостиварпред 2 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 2 недели

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Спортпред 2 недели

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Гостиварпред 2 недели

„Светлината на светот“, нова книга на гостиварецот Михајловиќ

Гостиварпред 2 недели

Обвинителството за синоќешниот случај во Гостивар – Пронајден е пиштол, се проверуваат снимки од камери…

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 1 недела

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена