Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар се збратими со црногорскиот туристички град Улцињ

Објавено

на

Со потпишување на Повелба за пријателство и соработка денес се официјализираше збратумивањето меѓу Гостивар и Улцињ. Документот го потпишаа градоначалниците Арбен Таравари и Омер Бајрактари.

„Гостивар има и други општини со кои е збратимен во БиХ, Хрватска, Бугарија, Косово и Албанија, а сега сме уште побогати со ново пријателство со Улцињ, Црна Гора. Имаме многу заедничко, доста наши луѓе таму живеат и работат. Тоа е добро познат град за нас гостиварци, затоа што знаеме многу често летните одмори да ги поминуваме таму. Посебно заодовлство ми е што развиваме подлабока сораотка, се надевам на заеднички екоиномски проекти, но и активности во образование,култура, спорт кои може да не‘ зближат уште повеќе“, изјави Таравари.

И неговиот колега Бајрактари искажа задоволство од постигнатата соработка и надеж дека во иднина ќе се реализираат заеднички проекти и ќе се унапредат пријателските односи.

На потпишувањето на Повелбата присуствуваше и Амбасадорката на Црна Гора, Марија Петровиќ.

Гостите потоа ја проследија свеченоста по повод Денот на општина Гостивар, 23 Декември.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 1 час

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 2 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 2 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 3 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 16 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 17 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 18 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 19 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 19 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена